En basit tanımıyla kripto paralar
Azra Nur Vatansever

Azra Nur Vatansever

Azra’nın yorumu...

En basit tanımıyla kripto paralar

13 Nisan 2021 - 09:06

Yaklaşık 10 yıl önce hayatımıza giren ve son dönemde ülkemizde de oldukça popüler olan kripto paralar, kimileri için büyük kazançlar sağlarken kimileri için hala soru işareti olmaya devam ediyor.
Soru işaretlerini kaldırmak adına kelimenin temeline bakacak olursak kriptoloji, bir şifreleme bilimidir. Bu bilimde veriler şifrelenir, güvenle alıcıya gönderilir ve bazı işlemlerden geçer. Kripto paralar ise güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanan dijital ve sanal para birimleridir. Sistemi tamamen matematik üzerine kuruludur.
Yani bugüne kadar banka kartlarından ve sanal ortamlardan yaptığımız alışverişleri de aslında sanal para mantığına benzer bir yolla yapıyorduk. Fiziki olarak paraya dokunmadan sanal paralarımızı harcayıp sistemde rakamsal değişiklikler meydana getiriyor, kripto paralarda kullanılan sisteme yakın bir sistem kullanıyorduk.
İnsanların kullanılan teknolojiye aşina olmaları ve bu paraların hiçbir hükümete bağlı olmaması sebebiyle kripto paralar zaman içinde sevilip güvenilir hale geldi ve haliyle kullanılması da kaçınılmaz oldu.
Belirli bir üretim sınırı olan kripto paraların üretim şekli ise madencilik yoluyla yapılıyor. Tıpkı altın bulmak için yapılan kazılar gibi kripto paralar için de kazılar yapılıyor. Ama toprak yerine bilgisayar, çekiç yerine matematik işlemleri ve kepçe yerine yazılımlar kullanılarak.
 
 

Bu yazı 308 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum