Bir çocuk neden prens peşinde koşsun?
Azra Nur Vatansever

Azra Nur Vatansever

Azra’nın yorumu...

Bir çocuk neden prens peşinde koşsun?

26 Nisan 2022 - 10:16

Geçtiğimiz günlerde beni çok mutlu eden, içimi ferahlatan ve gelecek nesil için umut ışığı olacağını düşündüğüm bir proje fikri okudum.
Projede klasikleşmiş çocuk kitaplarının fikren günümüze uyarlanması ve yaşanabilecek en küçük travmaların ve korkuların bile önüne geçilmesi hedeflendiği fikri vardı.
Uygulanması planlanan bu projeye “Çocuklar İçin Yeşil Kitap” uygulaması adı verilmiş ve tamamen gelecek nesil için iyi niyet benimsenmiş.
Hikayelerdeki çocuk karakterler; gerçek hayatta olması gerektiği gibi prens peşinde koşmak yerine kitaplara merak salmış, tek başına ormana gitmek yerine ebeveynlerin eşliğinde ormana gitmiş, baloda topuklu ayakkabı giymek yerine yaşına uygun ve rahat edebileceği ayakkabıları tercih etmiş, akranlarını küçümsememiş ve çocuk yaşta ne yapması gerekiyorsa onu yapmış.
Şimdi düşünün, çocukken annelerimizin ya da babalarımızın bize okuduğu kitaplardaki karakterler gerçekten de olması gerektiği gibi miydi? Yukarıda saydığım özelliklerden hangisini yerine getiriyor ve bize örnek oluyordu bu karakterler?
Ne yazık ki çok azı. Bu yüzden Yeşil Kitap projesini büyük bir hevesle inceledim ve yeni nesillerin daha olması gerektiği gibi yaşayacağını düşündüm. Dilerim bu uygulama ülkemizdeki kitap uyarlamalarına da hızlıca etki eder ve çocuklar gerçek hayata ve yaşlarına uygun kitaplar okuyarak büyür.
 
 

Bu yazı 130 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum