Neye benzeyeceğiz?
Azra Nur Vatansever

Azra Nur Vatansever

Azra’nın yorumu...

Neye benzeyeceğiz?

16 Kasım 2021 - 09:36

Geçen hafta 2015 yılında yayımlanan bir yazıya denk geldim. Yazıda insanların evriminin devam ettiği ve 200 yıl sonra insanlık olarak dış görünüşümüzün çok daha farklı olacağı yazıyordu. Konu üzerine yapılan araştırmaları incelediğimde beni şaşırtan verilere rastladım. Bu hafta yazımda sizlere gelecekte neye benzeyeceğimizi anlatacağım.
İlk olarak fiziksel konulardan başlamak istiyorum. Uzmanlar, gelecekte insan vücudunda en büyük değişimin kafatasında meydana geleceğini söylüyor. Kafatasının zaman içinde maruz kalınan radyasyon dalgaları yüzünden ya büyüyeceği ya da küçüleceği öngörülüyor. Bunun dışında yaşanması beklenen diğer bir değişiklik ise dişlerin küçülmesi. Günlük hayatımızda kullandığımız bıçaklar ve dişlerimizi zorlamayan yiyecekler zamanla dişlerimizi işlevsiz bırakarak ısırma konusunda bizleri köreltecek gibi gözüküyor.
Bunların haricinde vücut tüylerinde azalma, boy uzaması, zayıflayan bağışıklık sistemi de zaman içerisinde meydana gelmesi beklenen evrimler arasında yer alıyor.
Okuduğum yazılar arasında evrimle yüzde yüz bağlantılı olmasa da beni en şaşırtan diğer bir konu ise ‘tasarım bebekler’. Uzmanlara göre gelecekte ebeveynler, henüz anne karnındayken bebeğin cinsiyetini, çeşitli fiziksel özelliklerini seçebilecek. Bunun ise maruz kaldığımız kimyasallarla değil, ilerleyen teknoloji ile gerçekleşecek gibi gözüküyor.
Geleceği göremediğim için ilerleyen zamanlarda neye benzeyeceğimiz konusunda ise pek bir fikrim yok. Yine insana benzeriz diye düşünüyorum fakat daha uzun, daha büyük kafalı ve daha hasta… Zaten önemli olan neye benzediğimiz değil nasıl bir insan olduğumuz değil midir?
 
 

Bu yazı 251 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum