Zehirlenmiş olabilirsiniz
Azra Nur Vatansever

Azra Nur Vatansever

Azra’nın yorumu...

Zehirlenmiş olabilirsiniz

27 Nisan 2021 - 10:05

Günde kaç saatinizi sosyal medyada harcıyorsunuz?
Kimilerine göre bu sorunun cevabı 1-2 saati geçmiyor ve ısrarla sosyal medyada o kadar da fazla vakit geçirmediklerini söylüyorlar. Ama araştırmalara göre Türkiye’de ortalama internet kullanımı yaklaşık 8 saat. Yani bir günün 3’te birini maalesef ekrana bakarak geçiriyoruz. Durum uzmanlara göre çok kötü ve verilere göre gelecek dönemlerde daha da kötüye gidecek gibi görünüyor. 
Sosyal medyada geçirilen zamanın bahanesi çoğunlukla “Hiçbir bilgiyi kaçırmamalıyım” üzerine oluyor. Arkadaş paylaşımları, sevilen bir ünlünün günlük yaşantısı ya da izlemekten keyif alınan YouTube videoları, bir girdap gibi adeta insanı içine çekiyor ve aralıksız bir şekilde mobil uygulamalarda sörf yapmamıza sebep oluyor.
Pandemi döneminde yapılan açıklamaları ve vaka sayılarını takip etmek, yayılan yalan haberlerin hepsini okumaya çalışmak da bu durumu daha içinden çıkılmaz bir hale dönüştürüyor.
Siz de son zamanlarda sürekli elinizde telefonla dolaşıyor, kullandığınız mobil uygulamanın sayfasını devamlı yeniliyor, sosyal medyada yayınlanan her şeye ve hatta filtrelere inanıyorsanız muhtemelen sosyal medya zehirlenmesi yaşayan insanlar kervanının içinde yer alıyorsunuz demektir.
Bu durumundan kurtulmak, akıl ve beden sağlığınızı korumak için yapmanız gerekenler çok kolay aslında. Sosyal medyada harcadığınız zamanın yerini başka bir aktiviteyle doldurmanız yeterli. Yürüyün, kitap okuyun, yeni arkadaşlar edinmekten çekinmeyin ya da sadece dinlenin. Sosyal medyanın dayattığı sanallıktan biraz uzaklaşıp gerçek hayatın içine dalın. Bir süre sonra gerçekten de sosyal medyanın tüm verimli vaktinizi öldürdüğünü göreceksiniz.
 
 

Bu yazı 251 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum