İnsanlar aptallaşıyor mu?
Azra Nur Vatansever

Azra Nur Vatansever

Azra’nın yorumu...

İnsanlar aptallaşıyor mu?

23 Şubat 2021 - 10:23

Ne zaman eski kitapları okusam, eski filmler ya da arşivinden videolar izlesem insanların geçmişte daha akıllı olduklarını düşünürdüm.  Akıcı cümle yapıları, dönemin ötesinde senaryolar ve konuşmalar da bana bu düşüncemi doğrular nitelikteydi çoğu zaman. “Acaba gerçekten böyle mi?” diye araştırdığımda ise, karşıma bu konu ile ilgili birçok bilimsel veri çıktı.
Çeşitli üniversitelerin ve bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre gerçekten de insanlar zamanla aptallaşıyor. Üstelik bu aptallaşma yeni değil, bin yıldır kademeli bir şekilde devam ediyor.
Bunun sebebi ise zaman içinde zeka gerektiren davranışların azalmış olması. Tekerleği bulan, güneş sistemini keşfeden, matematik formülleri ile çeşitli icatlar yapan atalarımızın döneminde akıllarını kullanacağı birçok sebep vardı. Günümüzde ise küçücük matematik problemleri için hesap makineleri, akıl çalıştıran çeşitli bulmacalar yerine insanları aptallaştıracak televizyon programları var. Bu da beynimizin mutasyona uğramasına, işlevini yitirmesine sebep oluyor.
Son yıllarda bilim adamları bu durumun ciddiyetini fark edip zeka sorunuyla ilgili çeşitli çalışmalarda bulunmuşlar. Fakat yapılan çalışmaların hiçbir işe yaramadığını da notlarına eklemişler. 
Uzun yıllardır süregelen bu zeka gerilemesi, elbette önümüzdeki yüzyıllar boyunca da devam edecek gibi gözüküyor. Ne yazık ki türümüz halihazırda birçok şeyle mücadele ederken gelecekte bir de bu sorun ile karşı karşıya kalacak.
 

Bu yazı 264 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum