Bu yıl gripten 60 bin kişi ölecek
Azra Nur Vatansever

Azra Nur Vatansever

Azra’nın yorumu...

Bu yıl gripten 60 bin kişi ölecek

12 Ekim 2021 - 10:45

Neredeyse 2 yıldır koronavirüsten korunmak amacıyla taktığımız maskeler, kurduğumuz sosyal mesafeler ve hijyen amacıyla kullandığımız dezenfektanlar aşılamanın ardından yavaş yavaş kullanılma sıklığını azalttı. Artık sokaklarda maske takanlar; yerini maskesizlere bıraktı, şartlar eskiye dönmese de insanlar eski normale dönmeye başladı.
Hal böyle olunca bağışıklığımızı hazırlıksız gören grip virüsü, maskelerimiz takılı olmadığı ve artık sosyal mesafelere çok uymadığımız için vücudumuza hücum ederek bizi gafil avladı.
İngiltere’deki Tıp Bilimleri Akademisi bu konunun üzerine araştırma yaparak gerçekten geçen senelere kıyasla gribe karşı bağışıklığımızın düştüğünü bilimsel olarak kanıtladı. Bünyemizin gribe hazırlıksız olduğunu söyleyerek normal şartlarda 11 bin olan grip ölümlerinin, bu yıl 60 bin olabileceğini belirtti. 
Yani özetle biz koronavirüsten kurtulmaya başladığımızı düşünüp sevinsek de, yıllardır bildiğimiz grip virüsü bu yıl sağlığımızı derinden sarsacak gibi görünüyor. Biri bitmeden gerçekten diğeri başlıyor.
Uzmanların grip virüsüne karşı tedbir yöntemi ise; kış tam olarak gelmeden grip aşısı olmak. Henüz Covid-19 aşılarını bile tam olmamış insanlara “grip aşısı da olacaksınız” demek ne kadar etkili olur bilemiyorum. Dünya, yeni bir aşı krizini daha kaldırır mı onu da bilemiyorum. Yorum sizin.
Pek mümkün görünmese de şimdiden herkese sağlıklı kışlar…
 
 

Bu yazı 58 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum