Aşı olmamıza rağmen vaka sayıları neden artıyor?
Azra Nur Vatansever

Azra Nur Vatansever

Azra’nın yorumu...

Aşı olmamıza rağmen vaka sayıları neden artıyor?

07 Eylül 2021 - 09:51

İlk olarak 2019 yılında Çin’in Wuhan ilinde görülen, ülkemize ise 2020 yılında gelen Covid-19 virüsü, geçen zamana ve aşılamaya rağmen şiddetini hala sürdürüyor.
Dünyanın birçok ülkesinde vaka sayıları geçen yılın kapanma seviyelerine ulaşırken Türkiye’de de durumlar hiç iç açıcı ilerlemiyor. 4 Temmuz’dan itibaren günlük vaka sayıları yerine haftalık vaka sayılarını açıklama kararı alan Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre; her geçen gün hastaneye yatan ve virüsün oluşturduğu şikayetlerle doktora giden hasta sayısında epey artış gözlemleniyor.  
Aşılama ve sosyal mesafe kurallarına rağmen neden vaka saylarında artış devam ediyor derseniz açıklayalım. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya göre bunun en büyük sebebi aşılarını tamamlamayanlar ve maske, mesafe, temizlik kuralı yokmuş gibi davranan bireyler. Evden çıkıp markete, pazara ya da yalnızca yürüyüşe gittiğinizde bile Koca’nın haklı olduğunu, gördüğünüz insanların neredeyse yarısının maske kullanmadığını ve ne yazık ki sosyal mesafe kurallarına uyulmadığını göreceksiniz.
Bilim insanlarına göre vaka sayılarında görülen artışın bir başka sebebi ise aşılarını tamamlamayan bireylerin bünyesinde bulunan virüslerde yaşanan mutasyon ve aşıları etkisiz kılan yeni varyantların ortaya çıkması.
Hem ülkemizde hem de dünya genelinde yapılan açıklamaları incelediğimizde aşısız virüsü atlatamayacağımızı görüyoruz. Üstelik yalnızca aşı değil sosyal mesafe ve temiz kuralları da önemini yitirmiş değil. “Ben aşı oldum maske takmasam da olur” gibi bir düşünceniz varsa bunun yanlış olduğunu belirtmek isterim. Çünkü risk halen devam ediyor.
Sağlıkla kalın.
 
 

Bu yazı 224 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum