Yeni varyantlar ve yeni pikler bizi mi bekliyor?
Günay FİLİZ

Günay FİLİZ

Yeni varyantlar ve yeni pikler bizi mi bekliyor?

27 Temmuz 2021 - 10:01

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, "Bayramda kurallara uymaz ve aşımızı da olmazsak virüs, dönem dönem değişime uğruyor; yeni varyantla yeni pik yapabiliriz" şeklinde bir açıklamada bulundu.
       Dünya, koronavirüs salgınıyla mücadele içerisinde epeydir. Bu mücadele, sürekli ortaya çıkan yeni varyantlarla devam ediyor. Virüsün uğradığı her mutasyonun işlevi birbirinden farklı. Hem salgından hem de bu varyantlardan korunmak için gayret içerisindeyiz. Fakat önümüzdeki kurban bayramı sebebiyle bazı uzmanlar oldukça endişeli. Bu kurban bayramı, bir önceki bayram olan ramazan bayramı gibi genel kısıtlamaların olmadığı serbest bir bayram olacak. Dolayısıyla insanların koronavirüs salgınına karşı kendilerini daha fazla bir özenle muhafaza etmeleri gerekiyor. Birçok uzman bu bayramda bayram ziyaretlerinin azaltılmasını, yapılan ziyaretlerin kısa tutulmasını, kalabalık bir ortama girmek mecburiyeti doğduğunda maskeyi kesinlikle çıkarmamak gerektiğini, bayramlaşırken el ve vücut temasından kaçınmayı, bayram ziyareti esnasında yemek yerken yalnızca aynı hane içerisindekilerin aynı masada yemelerinin daha güvenilir olacağını vurguluyor. Aksi takdirde yeni bir dalganın kaçınılmaz olduğu üzücü bir gerçek. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, "Bayramda kurallara uymaz ve aşımızı da olmazsak virüs, dönem dönem değişime uğruyor yeni bir varyantla yeni bir pik yapabiliriz. Biz artık istiyoruz ki eylül- ekim gibi çocuklarımız okula gitsin, bizler normal yaşantımıza dönelim. Virüs ve bu salgın çok değişik. Yeni yeni literatür çıkmaya başladı. Yeni yeni bilgiler ediniyoruz. Hiçbir şey kesin değil. En büyük tavsiyem, korunmaya devam edelim" diye konuştu.
       Koronavirüs salgınından korunmak yalnızca bayram ile sınırlı kalmıyor elbette ki. Yaz mevsiminin ve dolayısıyla havaların sıcaklığının rehaveti ile birçok insanın sanki salgın bitmişcesine rahat tavırlar sergilediğine bizzat şahit oluyorum. Maske kullanımının azaldığını, kısıtlamaların da kalkmasıyla insanların birbirleriyle daha sık ve daha yakın mesafelerde görüştüğünü görmek endişe verici açıkçası. Hepimizin sıkıldığı bir gerçek, fakat eski rutinlerimize sağlıklı bir şekilde dönebilmek için mevsim ayırt etmeksizin virüse karşı gösterdiğimiz özeni devam ettirmemiz oldukça mühim. Maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafe salgın bitene kadar terk etmemizin sakıncalı olduğu üç önemli kural. Nice sağlıklı günlere…
 
 

Bu yazı 340 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum