HAYDİ TATİLE
Günay FİLİZ

Günay FİLİZ

HAYDİ TATİLE

21 Ocak 2022 - 10:40

          Bugün(21 Ocak Cuma) ülkemizdeki milyonlarca öğrenci karne alıyor ve 2021-2022 eğitim-öğretim döneminin birinci yarı yılını geride bırakıyor.
          Uzaktan eğitim ile geçen bir yılın ardından tamamı yüz yüze yapılmış bir eğitim-öğretim dönemi geçirildi. Öğrenciler pandeminin bir getirisi olan uzaktan eğitim döneminde okullarını, arkadaşlarını ve öğretmenlerini özlemişlerdi. Sosyalleşme ihtiyaçları da bir hayli artmıştı. Pandemi devam ettiği halde yapılan yüz yüze eğitim öğrencilere hem sosyal hem psikolojik hem de kaliteli öğrenme açısından son derece faydalı oldu. Artan koronavirüs vakalarından dolayı bazı sınıflar zaman zaman karantinaya da alındı. Bu süreçlerde ise uzaktan eğitim yine yardımımıza koştu. Böylece acısıyla tatlısıyla bir dönem geride kaldı. Peki çocukların bu on beş günlük tatili verimli bir şekilde değerlendirmelerine nasıl olanak sağlanmalıdır?
          Öğrencilerin dönem boyu erken kalktıkları ve gün içerisinde de yoruldukları göz ardı edilmemelidir. Onların da dinlenmeye, keyifli vakit geçirmeye, rahatlamaya ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır. Çocuklar bu tatil dönemini uyuyup dinlenerek, bol bol kitap okuyup kendi gelişimlerine katkıda bulunmayı sürdürerek, aile bireyleriyle paylaşımlarda bulunup aile bağlarını güçlendirerek, arkadaşları ve kardeşleriyle oynayıp sosyalleşme ihtiyaçlarını olumlu yönde karşılayarak değerlendirebilir. Bilgisayar, telefon, televizyon, ve tablet kullanımlarına da tatil dönemi fark etmeksizin sınırlama getirilmelidir. Ekran başında geçirilen süre katiyen sınırsız olmamalıdır, veya sadece çocuğun isteğine göre ayarlanmamalıdır. Tüm öğrencilere sağlıklı ve keyifli bir sömestr tatili diliyorum.
 
 

Bu yazı 312 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum