YENİ YIL SÜRPRİZİ
Günay FİLİZ

Günay FİLİZ

YENİ YIL SÜRPRİZİ

05 Ocak 2022 - 14:58

        2021’i uğurlarken  yeni yıl için iyi dileklerde bulunduk. Fakat ertesi günün sabahı 2022’ye soğuk bir giriş yapmış olduk. 1 Ocak zamları soğuk bir rüzgar gibi esti.
        BOTAŞ’ın yaptığı duyuruya göre 1 Ocak’tan itibaren doğal gaz mesken tarifesine %25, sanayi aboneleri için %50 zam yapıldı. EPGİS ise 1 Ocak itibarıyla motorine 1,29 TL, benzine 0,61 TL ve LPG’ye de 0,78 TL zam yapıldığını açıkladı. EPDK ise yaptığı açıklamada mesken abonelerinin de elektrik kullanımında aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarı için %50, 150 kilovatsaatin üzerindeki tüketim için ise %50 daha da fazla zam yapıldığını belirtti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü de boğaz köprülerinden gidiş-geliş ücretlerinde ortalama %25 zam yapıldığını açıkladı ve İstanbul’daki köprülerden gidiş-dönüş olarak tek ücret alınırken, her geçişte ücret alınmasına karar verildi. Tekel ürünlerinde ÖTV %47’ye çıkarıldı.
        Bunlar yalnızca 1 Ocak zamları. 1 Ocak’a kadar zaten her türlü gıda, tekstil, yakıt ve konut gibi ürünlerde devamlı yapılan zamlara maruz kalmıştık. Yaşam standardımızı düşüren bu fahiş zamlar insanların hayatlarına rahat bir şekilde devam etmesini engelliyor. Zaten süreklilik kazanmış bu zamların üstüne bir de yeni yıl zamları eklenince vatandaş rahat bir nefes alamaz oldu. Örneğin, ilk defa bir ayda kaç kilovatsaat elektrik harcamışım endişesiyle elektrik tüketimimizi kontrol etmeye başladık. Ve şunu gördük ki en az elektrik tüketen haneler bile 150 kilovatsaatin üzerinde elektrik tüketiyor. Yani aslında elektriğe gelen zam %50 değil, %127. Ülkemiz vatandaşlarının rahat yaşamak değil, sadece ‘’yaşamak’’ için girdikleri yoğun mücadeleler halkımızı fazlasıyla yıpratıyor ne yazık ki…
 
 

Bu yazı 228 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum