ÇOCUK VE EKRAN
Günay FİLİZ

Günay FİLİZ

ÇOCUK VE EKRAN

01 Aralık 2021 - 10:10

Çocuklarınızın televizyon ve bilgisayar ekranlarında ne izlediğini ne kadar biliyorsunuz? Cümlemde özellikle ‘’çocuk’’ ifadesini kullandım. Yani 18 yaşına kadar olan tüm insanlardan bahsediyorum. Bilhassa son zamanlarda sıklıkla şahit olduğum ve beni bir hayli endişelendiren olumsuz bir konudan bahsedeceğim bu hafta. Çocukların izlediği zararlı içerikler azımsanamayacak kadar fazla. Peki biz bu fazlalığın ne kadar farkındayız?
        Çocukların yaş gruplarına uymayan fakat sırf gündemde olduğu için izledikleri dizi ve filmler öyle fazla ki, bu durum ürkütücü bir tablo oluşturuyor. Bu zararlı içerikler çocukların bilinç altını olumsuz bir biçimde şekillendiriyor ve psikolojilerini bozuyor. Şahit olmamaları gereken şeylere erken yaşta şahit olan çocuklar algı karmaşası yaşıyor. Hatta dil kullanımlarında, üsluplarında bile bozulmalar meydana geliyor.
        Şiddetin, cinayetin, intiharın ve birçok olumsuz ögenin bulunduğu dizi, film veya bilgisayar oyunlarının bu kadar yaygınlaşması ve kolay erişilebilir olması ‘’şiddetin normalleştirilmesi’’ sürecini hızlandırıyor. Bu da zaten başlı başına tehlikeli bir durum oluşturuyor tabii ki. Şiddet uygulamaktan çekinmeyen, hatta bunu bir eğlence aracı olarak gören insanlar artmış olacak ve toplumu bir kene gibi emerek zamanla yok etmiş olacak. Bu sebeplerden dolayı, film ve oyun kahramanlarının çocuklar ve gençler tarafından rol model alındığını unutmayarak onların izlediği her içeriğe fazlasıyla dikkat etmek gerekli. İzledikleri hiçbir içeriği basit olarak görmemek ve denetim altında tutmak gerektiği kanaatindeyim. Ebeveynler bu konuda son derece hassas ve dikkatli olmayı sürdürmeli. Bunun yanı sıra hem çocukları hem de aileleri bilinçlendirme amaçlı eğitimler verilebilir.
 
 

Bu yazı 208 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum