EDİRNE'DE MAVİ DİL ALARMI
Günay FİLİZ

Günay FİLİZ

EDİRNE'DE MAVİ DİL ALARMI

25 Eylül 2021 - 09:40

       Edirne, güne ‘’mavi dil’’ alarmıyla uyandı. Edirne’nin 8 köyünde mavi dil hastalığı belirtileri görülmesi üzerine karantina uygulaması başlatıldı. Peki nedir bu mavi dil hastalığı?
       Mavi dil hastalığı insanlara bulaşmayan, yalnızca sığır, koyun, keçi ve deve gibi geviş getiren hayvanlarda görülüyor. Yüksek ateş, dil ve dudak ödemi, dilde mavileşme, burun akıntısı, ağız ve burun yarası, deride kırmızılıklar, ishal bu hastalığın belirtileri arasında. Genellikle sinekler yoluyla bulaş gerçekleşiyor. Hastalık neticesinde süt veriminde de hızla azalma görülür. Hastalığın net bir tedavisi olmadığı için koruyucu önlemler alınması gereklidir.
       Mavi dil hastalığı sonrasında karantina kapsamına alınan köyler için Havsa Belediyesi bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada mavi dil hastalığı sebebiyle Azatlı, Doyran, Abalar, Orhaniye, Karakasım, Elçili, Tayakadın ve Üyüklütatar köylerinden gelecek hayvanların ilçede kurulan hayvan pazarına alınmayacağı belirtildi. Dolayısıyla hayvan sahipleri aşı yaptırma telaşına girmiş oldu.
 
 
 

Bu yazı 372 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum