İKLİM KRİZİ
Günay FİLİZ

Günay FİLİZ

İKLİM KRİZİ

03 Ağustos 2021 - 10:32

       Türkiye, Belçika, Çin, Almanya ve Japonya’da son zamanlarda meydana gelen sel felaketinde birçok ev yıkıldı, araçlar ve doğa zarar gördü, ne yazık ki birçok insan da vefat etti. Son zamanlarda sıklıkla yaşanan bu sel felaketlerinin ardından NASA, yaptığı açıklama ile tedirginlik yarattı.
       NASA’nın yaptığı araştırmaya göre küresel ısınma kaynaklı buzul erimesi son derece hızlandı ve dolayısıyla deniz seviyeleri yükseldi. Çalışmaya göre, Ay’ın Dünya’ya daha hızlı bir şekilde yaklaştığı ve bunun da sel baskınlarının artmasına yol açacağı söylendi. Ay'ın çekim etkisi ve artan deniz seviyesi birleştiğinde 2030'lu yıllarda rekor düzeyde sel baskınları yaşanabileceği belirlendi. Bunu küresel ısınmayla birleştiren bilim insanlarına göre ortaya çıkan tablo endişe verici. 2019 yılında sadece ABD'de 600'den fazla taşkın tespit edildi. Bilim insanları bu sayının en az üç dört katına çıkmasını bekliyor. Bunun yanı sıra son zamanlarda dünyanın pek çok yerinde de çok sayıda sel baskını meydana geldi. Bu baskınlardan ülkemiz de nasibini aldı. Zaten pek çok doğa felaketini de son yıllarda yaşıyoruz.


       Ani hava basıncı değişimlerinden kaynaklı hortumlar artık hemen hemen her yıl Akdeniz ve Ege gibi iç denizlerde dahi görülmeye başlandı. Antalya, Mersin, Adana gibi şehirlerimizdeki seracılık her yıl çok büyük darbeler almakta. Kurban bayramının son günü Marmara ile Ege Denizi’nin kesiştiği Altınoluk bölgesinde dahi hortum meydana geldi. Ani hava değişimlerinin sebep olduğu anormal büyüklükteki dolu yağışları gibi okyanusa kıyısa olmayan Türkiye gibi bir ılıman kuşak ülkesi bile daha önce yaşamadığı benzersiz afet boyutundaki doğa olaylarına teslim olmuş durumda. Maalesef ekolojik dengenin bozulması çeşitli felaketleri de beraberinde getiriyor.
 

Bu yazı 428 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum