TEKNOLOJİ VE ÇOCUKLAR
Günay FİLİZ

Günay FİLİZ

TEKNOLOJİ VE ÇOCUKLAR

16 Nisan 2021 - 11:01

      Pandemi dönemiyle daha da artan teknoloji kullanımının bilhassa çocuklar için pek çok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Çocuklar, teknolojik aygıtların uzun süreli kullanımı neticesinde gerek fiziksel gerek psikolojik sorunlar yaşamaktalar.
      Telefon, televizyon, tablet veya bilgisayar ekranlarına uzun süreli bakmanın neden olduğu baş ağrıları, görme sorunları, sırt, boyun, omuz ve bacak ağrıları sık yaşanan fiziksel sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklar ekrana bakarken öne eğilerek sağlıksız bir duruş sergilerler. Bu, uzun vadede bilhassa gelişme çağındaki çocuklarda kamburluğa ve duruş bozukluklarına sebebiyet verir. Aynı zamanda çocukların dikkat dağınıklığı yaşamasına neden olarak ders başarılarını da olumsuz etkiler. Televizyon karşısında uzun vakitler geçiren, sürekli telefon veya bilgisayar başında zaman harcayan çocukların içe dönük bir yapıda olduğu da gözlemlenen gerçekler arasında. Tüm bu olumsuzluklarla karşılaşmamak adına ebeveynler çocuklarını teknoloji kullanımı hususunda mutlaka takip etmeliler.
      Çocuğun modern teknolojiyi tamamen terk etmesi pek gerçekçi olmayacaktır, fakat ebeveynler teknoloji kullanımını çocuğun durumuna göre sınırlandırmalıdır. Çocukların ilgilerini farklı yönlere çekerek ekran karşısında geçirilen sürelerin azaltılmasını sağlayabilirler. Ebeveynler, çocukları için birer rol model olduğunu da unutmamalıdır. Koydukları kurallara önce kendileri uymalıdırlar. Aileler sürekli telefon başında veya televizyon karşısında vakit geçirmek yerine çocuklarıyla beraber bir etkinlik yapabilir, sohbet edebilir, kitap okuyabilir veya çocuğun da hoşlanacağı bir aktiviteyi birlikte gerçekleştirebilirler. Böylece hem ailelerin çocuklarıyla bağları kuvvetlenmiş olur, hem de çocuk ilgisiz kalarak vaktini sanal dünyada harcamamış olur.
 
 

Bu yazı 275 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum