Süper bilgisayarlara elveda
Günay FİLİZ

Günay FİLİZ

Süper bilgisayarlara elveda

17 Mayıs 2021 - 09:56

       Birkaç yıl önce, hayatımıza bitcoin isminde bir kavram girdi. Aslında internet üzerinden alınan ürünlerin ödemesini yapabilmek adına kullanılan, süper bilgisayar işlemcilerinin 7/24 sürekli çalışmasıyla ve değişen kodlarıyla şifrelenen bu kripto paralar, kısa zamanda hepimizin hayatına büyük etki etti. İlk döneminde, ABD’li ünlü Rap müzik şarkıcısı 50 Cent’in çarpıcı bir haberi karşımıza çıktı. Sadece son albümünü internete yüklemek için çok ufak bir meblağ karşılığı alıp hesabında unuttuğu bitcoinlerinin toplamda on milyon dolar civarında paraya dönüştüğünü söylemesiyle herkes şaşkına dönmüştü. Devam eden süreçte PSG ve Manchester City takımlarının kendi kripto paralarını oluşturma haberleri, transferleri kripto parayla yapacaklarını bildirmeleri, dünyaca ünlü sanat eserlerinin dijital kopyaları için kripto para ile müzayedeler düzenlenmesi gibi gelişmeler bir kartopunun yuvarlanarak büyümesi hızında büyüdü ve en sonunda işler çığırından çıkacak boyutlara ulaştı. Peki bir merkezi, somutluğu, emeği olmayan bu hilkat garibesi sanıldığı kadar masum mu?
ENERJİ YETMİYOR
Bitcoin üretmek için çalışan bilgisayar kasaları, geçtiğimiz aylarda yapılan bir analize göre tüm Türkiye’de harcanan yıllık toplam enerji miktarının %70’i boyutlarına ulaşmış durumda. Bu durum da, karbon salınımı ve küresel ısınma üzerinde çok ciddi bir olumsuz etkiye sahipti ancak Middlesbrough Üniversitesinden iki öğrenci ve akademik kadro bu duruma kalıcı olarak çözüm bulmak üzere. Cep telefon uygulamaları üzerinden, milyarlarca insanın birer defa tıklaması prensibine dayanan ve 2022 yılında aktif olarak kullanılması planlanan bu çevrim içi token- coin çalışması, artık süper bilgisayar ve enerji açığına lüzum bırakmayabilir.
ELON ‘’DUR’’ DİYOR
       ABD’li iş insanı ve teknoloji önderi ElonMusk ise, dün gece yapmış olduğu bir açıklamayla, kendi bitcoinini üretme işinin, artan enerji israfı sebebiyle askıya alındığını ve yenilenebilir enerjiyle bu durumu düzeltene kadar da bitcoin üretmeyi düşünmediğini söyledi. Bu haber dahi mevcut coinlerin %10 civarında düşüşüyle karşılaştı.
     Günümüz ‘’ekran dünyası’’, hayatlarımızı ekrana hapsettiğimiz bu günler bitcoini artık vazgeçilmez hale getirecek, burası aşikar. Peki insanlık olarak bunu çevre felaketine çevirmeden üstesinden gelebilecek miyiz, bunu zaman gösterecek.
 
 

Bu yazı 345 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum