Günay FİLİZ

Günay FİLİZ

  23 NİSAN

23 Nisan 2021 - 15:31

       Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz.
       Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de açılmıştı. Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin iradesini temsil eden bu önemli günü çocuklara adayıp bayram ilan ederek onlara verdiği değeri ve önemi bir kez daha gösterdi. Her zaman ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesine çıkmasının, yükselmesinin yolunun çocuklara verilen eğitim ve değer olduğunu dile getirmişti. ‘’Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır’’ sözü de bunu kanıtlar nitelikte. Atatürk’ün kendi öz çocuğu yoktu, fakat ulusun tüm çocuklarını kendi evladı gibi görür, ilgilenir ve severdi. Onları ülkemizin umut ışığı olarak nitelendirir, üzerlerine titrerdi. Sekiz tane manevi evladı olduğunu biliyoruz. Onlara kol kanat gerer, eğitimleri ile bizzat ilgilenir, her şeyleri ile alakadar olurdu. Atatürk’ün bu hassasiyeti onun neden diğer dünya liderlerinden daha farklı ve büyük olduğunun bir göstergesidir.
       Bugün aynı zamanda bir ulusun kaderini kendisinin belirlediği, ulusun kendi yolunu kendi çizdiği bir günü de kutluyoruz. Atatürk eşitlik ve adaletin devamlı bir şekilde sağlanması ve korunmasının, sadece ulusal egemenliğin kurulmuş olmasına bağlı olduğunu düşünürdü. Dolayısıyla hem hürriyetin, hem adaletin hem de eşitliğin dayanak noktası ulusal egemenliktir. Bize bugünlerimizi armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’e minnettarız! Nice 23 Nisanlara!
 
 

Bu yazı 250 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum