Mezbelelikten kurtuluyoruz
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Mezbelelikten kurtuluyoruz

02 Aralık 2019 - 09:49

Edirne nihayet şehrin göbeğinde bulunan bir mezbelelikten kurtuluyor. Çünkü geçtiğimiz günlerde Selimiye Camii çevresi düzenleme projesi, Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylandı.
2012 yılında dönemin belediye başkanı Hamdi Sedefçi, Selimiye meydan projesinin UNESCO tarafından onaylandığını gazetecileri meclise toplayarak yaptığı basın açıklamasında duyurmuştu. Proje UNESCO tarafından onaylandı onaylanmasına ama Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmadı. Sebebi ise yapılacak olan alanın olduğu yerde Sultan 2'nci Selim'in yaptırdığı Selimiye Camii ile müştemilatına akar sağlamak üzere inşa ettirilen Yemiş Kapanı Hanı olmasıydı. Tabi var mıydı yok muydu tartışmaları sürerken eski tarihi fotoğraflarda olduğu görüldü. Daha sonra kesin olarak kanıtlanması için sondaj çalışmaları yapıldı ve yapının temellerine ulaşıldı. Bu kadar uzaması kente zarar verdi. Han yapılsaydı da tarihten günümüze kazandırılsaydı da olurdu, ya da bugün verilen karar o zaman verilseydi de yıllarca öyle kalmasaydı.
Temellere ulaşılmasının ardından ne olacak şimdi denilmeye başlandı ve tam olarak 2014 yılından bugüne süre gelen alan binlerce turistin gözleri önünde mezbelelik halinde bugüne kadar geldi.
Şimdi gelinen süreçte ise kurul, "Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarımı" projesi gündemiyle kurul salonunda toplandı ve görüşlerin sunulması sonucunda, Yemiş Kapanı Hanı daha sonra değerlendirilmek üzere peyzaj projesi dışında tutularak projenin onaylanmasına karar verdi.  
O günden bu yana kayıp 5 yıl oldu. 2011 yılında UNESCO Dünya Mirası olan Selimiye Camii tam meyvelerini yiyecek iken her ne kadar ziyaretçiler akın akın kentimize gelse de çevresinin yıllardır bu şekilde bırakılması pek bir hoş görüntü değildi.  
Neyse ki mutlu sona ulaşıldı düzenleme çalışmaları Edirne Belediyesince gerçekleştirilecek ve tamamlanmasının ardından yeşil ve güzel bir görünüme kavuşacak.   
 
 

Bu yazı 689 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum