Edirne'nin turizm potansiyeli
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Edirne'nin turizm potansiyeli

18 Nisan 2022 - 09:51

Her yıl 15-22 Nisan tarihlerinde kutlanan Turizm Haftası geçtiğimiz Cuma günü Edirne’de Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk sunma töreniyle başladı. Özellikle son dönemde turizm denince akla ilk gelen kentler arasında geliyoruz. Sınır kenti olmamızın da etkisiyle Bulgaristan’dan gelen turistlerin uğrak noktası haline geldik. Tabii bu gelişlerde Bulgar levasının da etkisi büyük. Bulgarlar kente adım attığında paraları bir anda 8 kat değerleniyor ve onlarda bunu fırsata çevirip iğneden ipliğe her türlü malzemeyi Edirne’den temin ediyorlar.
Bir yandan da inanç turizmi konusunda da oldukça avantajlı bir kentiz. Osmanlı padişahı II. Selim döneminde Mimar Sinan'ın yaptığı ve ustalık eserim dediği Selimiye Camii, yerli ve yabancı turistlerin görmeden gitmediği bir mimari.
Bir yanda ise özellikle Edirne Valisi Ekrem Canalp geldiğinden beri hızla artan müzelerimiz. 13 müzenin bulunduğu şehirde önümüzdeki aylarda da müzelerin sayısının artması planlanıyor. Ziyaretçi sayısında da pandeminin bitmesiyle beraber ciddi bir artış olduğu görülüyor.
Geçtiğimiz haftalarda okuduğum bir haberde Edirne Valisi Ekrem Canalp’in bir söylemi aslında kentin turizm potansiyelini ortaya koyuyor. Canalp, Edirne’de turizm sezonunun 365 gün devam edeceğini vurguluyor.
Öte yandan son olarak turizm rakamlarını belki de en çok arttıracak bir diğer proje ise şüphesiz 3 Nehir 1 Şehir projesi olacak. Bu proje, Yurtdışından ve şehir dışından gelen ziyaretçilerin akınına uğrayacak.
 

Bu yazı 272 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum