Yeni eğitim öğretim yılı hayırlı olsun
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Yeni eğitim öğretim yılı hayırlı olsun

09 Eylül 2019 - 10:03

Bugün okul zili çalacak ve öğrenciler, Edirne’de olduğu gibi tüm yurtta ders başı yapacak. Sabah koşturmacası kent trafiğini artmasına ve yoğunluk yaşamasına neden olacak. Trafik polisleri sabahın erken saatlerinde kavşaklarda trafiği yönlendirirken, asayiş ekipleri ve okulda görevli sivil ekipler görev yapacak. Aileler çocukları için gerekli hazırlıkları tamamladı. Bazı öğrenciler yeni okula başlıyor. Öğrenciler kadar aileler de bugün o heyecanı hissediyor. Hatta anne ve baba çalışıyorsa ilk gün çocuklarıyla ilgilenmek için işyerlerinden izinlerini bile aldı. Çünkü biricik çocukları okula başlıyor. Edirne halkı eğitime verdiği önem de buradan anlaşılıyor. Aileler çocukları iyi eğitim alsın, topluma yararlı bir birey olması için her türlü fedekarlığı yapıyor. Hal böyle olunca, eğitimcilerle ailelerinin ortak nokta çocukların eğitimi oluyor. Hatta aileler için stres başlıyor diyebilirim. Bugün ne öğrendin kızım, ödevin var mı? oğlum şeklinde çocuklarla devamlı olarak ilgilenecekler. Çocuklarının derslerden eksik kalmaması için takip halinde olacaklar. Bu da velilerde belli bir stres oluşturuyor. Bunlar tabi olağan şeyler, asıl olan çocukların güvenli bir şekilde okullarına gidip gelmeleridir.
Cumartesi günkü gazetemizde yer alan haberde bir ilkokul öğrencisinin okul malzemeleri ve kırtasiye toplam harcamalarının 370 ila 550 lira arasında olduğu yer alıyor. Bu fiyat gerçekten ailelerin belini büker ki birkaç çocuk olan ne yapacak?  Önümüz kış, masraflar artacak, Allah tüm velilerin ve herkesin yardımcısı olsun. Ama çocuk okutmak her geçen gün daha da zorlaşıyor.
Bir de bazı okullarda velilerin kayıt için bağış yapmakta zorlandığı yönünde bilgiler geliyor. Bu konuyla ilgili bakanlığın kesin açıklamaları var; kesinlikle öğrenci velilerinden bağış adı altında ücret talep etmeyin, diye.  Okul ya da kentin yöneticileri bu konuya da duyarlı olması gerekiyor. Gerçekten birçok aile çocuklarının masrafları çok gelirken ekstra bağış istenmesi olmuyor. Durumu iyi olan bağış yapmak isteyen kayıt zamanı değil normal zamanda okul yönetimine giderek ya da milli eğitme giderek bağışını yapabilir. Ama bunu zorunlu hale getirmek olmaz. Zaten adı üstünde bağış, kendinden olur, zorla değil. Bağışın zorla yapılması nerede görülmüş. Aslında bu gibi benzer şeyler bu ülkede sağlık ya da başka kurumlarda da karşımıza çıkabiliyor.  Herkes işini kendisine yapılan ödenek kadar yapsın ekstra bir durum olursa kurumundan talep etsin, vatandaştan değil. Bu ülkenin vatandaşı her yönden vergisini dolaylı olarak ödüyor. Bağış yapana kimse sesini çıkarmaz, bağışı yapan gönlünce yapar.
Edirne’de bugün 55 bin 251 öğrenci sınıflarında ders başı yapacak. Çocuklarımız, bu ülkenin geleceğidir. Eğitim ailede başlar, okulda devam eder. Bu eğitim öğretim yılında hepimize iş düşüyor. Eğitim her şeyin başıdır, eğitimli ve bilinçli toplumlar sonsuza kadar yaşayacaktır. Cahil toplumlar yok olmaya ve sömürülmeye açıktır ve öyle de olur. Bu vesileyle yeni öğretim yılı önce çocuklarımız olmak üzere velilerimiz ve öğretmenlerimiz için de hayırlı uğurlu olsun. Kalın sağlıcakla… 
 
 

Bu yazı 157 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum