Yağışlar sevindirdi
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Yağışlar sevindirdi

11 Ocak 2021 - 10:07

Edirne’de sağanak yağış hepimizi sevindirdi. Bu yağışlara bölgede ihtiyacımız var.  Hem tarım alanında hem içme suyu anlamında bu yağışların hayati önemi var. Öte yandan bu sağanak yağışların artması ve devam etmesi barjların da doluluk oranlarını artıracağından ileri de yaşanan susuzluğa çare olacaktır. Dün itibariyle Meriç nehri 289 metreküp/saniye, Tunca 11 metreküp/saniye ölçülürken, Arda nehri ise 90 metreküp/saniye olarak ölçüldü.  
Yine Edirne belediyesi tüm bu çalışmalar yaşanırken olası mağduriyetleri de ortadan kaldırmak için dünya’da yaşanan kuralık tehdidine karşı vatandaşları bilinçlendirmenin yanında kayıp kaçak ile de mücadeleye hız veren Edirne Belediyesi, barajlardan gelerek kente dağıtılan içme suyu hatlarının eski olmasından kaynaklı yüzde 40’lık su kaybının da önüne geçmek için müdahalelerini sürdürüyor. Edirne Belediyesi bu sayede su dağıtım merkezi başta olmak üzere arıtma ve diğer tesislerinde tam anlamıyla otomasyona geçtiğine şahit olduk. Kente sağlanan içme suyunun kalite kontrolü, ilaçlanması ve hangi bölgede ne kadar suya ihtiyaç var gibi sorulara anında sistem üzerinde otomatik olarak cevap veren belediye bu sayede hem enerji tasarrufunu hedefliyor hem de kayıp kaçak ile mücadele konusunda önemli bir yol aldığını biliyoruz.
Öte yandan pandemi ciddiyetini koruyor. Kısıtlamalar her ne kadar eleştirilse de vaka sayılarının eksilmesine neden oldu. İnşallah daha da eksilir ve diğer kapalı olan mekanlarda zamanla açılır ve yavaş yavaş hayat normale döner diye bekliyoruz.  Kalın sağlıcakla…
 

Bu yazı 976 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum