Lozan, masada kazanılan zaferdir
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Lozan, masada kazanılan zaferdir

24 Temmuz 2020 - 17:39

Türk tarihinde Cumhuriyetin ilan edildiği günlerde Lozan antlaşması 97 yıl önce savaşın ardından masada da kazanılan zaferdir. Görüşmeler İsviçre’nin Lozan kentinde yapıldı.  Türk heyeti savaştan yeni çıktığı dönemde İsmet İnönü önderliğinde Lozan’da masaya oturdu. Genelde savaşta kazanan ama masada kaybeden Türk milleti bu sefer Lozan’da yapılan antlaşmada tüm düşmanlarına diz çöktürdü.
Türkiye'yi 1. Dünya Savaşı'nın mağlubu olarak gören müttefiklerin sunduğu anlaşma şartları ilk olarak Sevr anlaşmasından farksızdı. İsmet İnönü şartları kabul etmeyerek, Lozan Konferansı 4 Şubat 1923'te kesildi. İsmet Paşa ve heyeti Türkiye'ye döndü. Konferans 23 Nisan 1923'te yeniden başladı. Üç ay sürdü. 24 Temmuz 1923'te tüm dünyanın Türkiye’nin bağımsızlığını kabul ettiği Lozan Antlaşması imzalandı. Başta Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İsmet İnönü ve tüm devlet adamlarının ruhu şad olsun. Atalarımızın eşsiz zaferi kurtuluş savaşının ardından Lozan’dan da galip gelmesini bilerek üstünlüğünü tüm dünyaya göstermiş oldu. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti…
**********
24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Gününü kutluyorum. İşini layıkıyla yapan basın etik kuralları çerçevesinde mesleğini icra eden tüm gazetecilerin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Günü kutlu olsun. Halkın haber alma hakkını yerine getiren gazetecilerin daha iyi şartlarda çalışması dilleğiyle…. Kalın sağlıcakla.
 

Bu yazı 439 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum