Bayrağa saygısızlığa büyük tepki 
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Bayrağa saygısızlığa büyük tepki 

03 Şubat 2020 - 09:42

 
Geçtiğimiz hafta Avrupa Parlamentosu'nda Yunan milletvekilinin Türk Bayrağına yönelik yaptığı ırkçı, faşist saldırısına yurt genelinde olduğu gibi Edirne’de de büyük tepkilere neden oldu. Türk milleti için bayrak kutsaldır. Al bayrağın rengi bu ülkeyi bize vatan yapan atalarımızın, şehitlerimizin kanından rengini almış olmasından dolayıdır ki ona yapılan herhangi bir saygısızlık ya da bir saldırı hiçbir zaman tepkisiz kalmaz. Bu tepki, yerine ve zamanına ve içinde bulunan duruma göre değişir. O yüzdendir ki kendini bilmez bir yunan milletvekili Türk bayrağına yaptığı saldırı nedeniyle bizim sabrımızı taşırarak tepkilere neden oldu. Sadece kent genelinde tüm siyasi partiler ve STK temsilcileri basın açıklamalarıyla sert tepkiler verdiler. Tabi bunun yanında bu kendini bilmez ırkçı milletvekilinin tüm Yunan dostlarımıza mal etmek olmaz. Yunan halkı ile komşuluk ilişkilerimiz var. Yüz yüze bakıyor alış veriş yapıyoruz. Özellikle biz Edirne olarak onlarla her zaman dostluk ilişkilerini her zaman sürdüren bir kentiz. Her ne kadar politik olarak zaman zaman yollar kesişse de millet olarak komşuluğun verdiği dostluk ilişkilerine zarar vermemiştir. Yapılan bu ırkçı saldırıdan Yunan halkını da üzdüğünü duyuyoruz.
Dünyada bilmeyen yoktur bizlerin bayrak hassasiyetimizi her ne olursa olsun Türk Milleti; bayrağını göklerde sonsuza kadar şerefle dalgalandırmaya devam edecektir. Onun için çok ağır bedeller ödendi. Öyle üç beş çapulcunun yapmış oldukları saldırılar karşılıksız kalmaz. Biz millet olarak gereken cevabı her zaman verdik ve veririz.
 
Korona virüsü tüm dünyayı korkuturken biz de millet olarak tedirgin olmadık değil. Ama devletimizin tüm birimleri alarmda olduğundan gerekli önlemler alındı. İstanbul’a yakınlığımızdan dolayı ve sınır kapılarındaki geçişlerden dolayı Edirneliler de tedirginlik yaşadı. Hatta geçtiğimiz günlerde kurulan pazaryerlerine alışverişe gelen Yunan ve Bulgar turistlerin maske taktıkları görüldü. Türk yetkililerin de kalabalıklarda maskesiz dolaşmayın şeklinde uyarıları var. Her ne kadar kentimizde sıkıntı olmasa da halkın kalabalıklarda önlemini alması gerekir. Bulaşıcı olan viral hastalıklar kalabalıklarda ve kapalı alanlarda risk oluşturacağından dikkatli olmakta ve önlem almakta yarar var. 
 
Öte yandan yine Edirne Valiliği güzel bir çalışmaya imza atarak kentin en işlek yeri olan Saraçlar caddesine Mimar Koca Sinan’ın heykelini koydu. Edirne’de bir çok eserde imzası olan Koca Sinan’ın heykelinin güzel olan yanı halkın fotoğraf çekmesi için tasarlanmış olmasıdır. Ben eminim ki kentimize gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olup, kentin küçük bir simgesi haline gelecektir.  Edirne Belediyesinin Tunca kenarını düzenlemeye başlaması güzel ve yerinde bir hizmet. Gerçekten bunun daha önce yapılması gerekirdi. Ama olsun bir yerden başlanması gerekirdi ve başlandı. Bunun devamı Meriç nehrine sıçrar halk nehir kenarlarını daha nezih ve güvenli bir şekilde kullanır. Tunca nehri kenarı halka arz edecek. Sevindirici…
 
 
 
 
 

Bu yazı 419 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum