Üretici mağdur olması
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Üretici mağdur olması

16 Eylül 2019 - 09:39

Trakya’nın tarımı sıkıntılı günleri yaşıyor. Ayçiçeğinde bakan fiyat açıklarken, Tarım kredi kooperatifleri ayçiçeği alımını durdurunca fiyat düştü. Şuan aynı fiyat üzerinde sadece Trakya Birlik alımları yapıyor. Öte yandan üretici tüccarlara ürünün satabiliyor ama düşük fiyata gidiyor. Bu da para ihtiyacı olan üreticiyi zor durumda bırakıyor. O yüzden Tarım kredi kooperatifleri bir an önce tekrar ayçiçeği alımını başlatması gerekir ki üretici mağdur olmasın. Öte yandan Çeltik hasadı olanca hızıyla devam ediyor, ama alım fiyatı açıklanmadı. Bir an önce çeltik fiyatlarının açıklanması gerekir.
Edirne’de bir dönem yaşanan tuvalet krizi tekrar yaşanmaya başladı. Daha önce seyyar tuvaletlerde yer problemleri yaşanırken, şimdi de ihaleye çıkan 4 tane tuvaletin sonuçlanmamasının ardından vatandaşlar mağdur olmaya başladı. Özellikle esnafın bu konuda muzdarip olduğu konuşulurken, öte yandan tuvaletlerin hijyenik olmaması da ayrı bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan ihale satışı trilyonları bulurken, halka ücretli olarak açılan tuvaletleri ayrıca sorgulanması gerekir. O kadar paralar dönüyorsa o tuvaletlerin şıkır şıkır ve çiçek gibi kokması gerekir. Tuvaletlerin kapalı olmasından en çok esnaf şikayet ediyor. Bununla ilgili belediyenin bir an önce tuvaletleri açması gerektiğini düşünüyorum.
Diğer taraftan Unesco Dünya Mirası Listesinde bulunan ve Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği Selimiye Camii’nde tarihi bir adım atılarak aynı kapıdan kadın ve erkek girişi ayrımı yapıldı. Bununla ilgili olarak, kent halkı tepki gösterdi. Başta kadınlar cinsiyet ayrımcılığı yapıldığını belirterek, ellerinde pankartlarla postane önünde tepkilerini dile getirerek açıklamalarda bulunuldu.  Geçtiğimiz günlerde kadın, erkek girişini gösteren tabelaların kaldırıldığına şahit olduk.  Öğrendiğimize göre tekrar düzenlenerek yerine koyulacağı yönünle bilgiler geldi. Tabela gelirse nasıl bir düzen gelecek hep beraber göreceğiz.
 

Bu yazı 254 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum