Tedbirli bayramlar…
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Tedbirli bayramlar…

29 Temmuz 2020 - 18:33

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı sokağa çıkma yasağı vardı. Bu bayram normalleşme sürecinde kısıtlama yapılmadı.  
Bence doğru bir karar verildiğini düşünüyorum. Çünkü halk gerçekten çok sıkıldı. Devamlı kapalı olarak evde zaman geçirerek, bir nebze de olsa salgın hastalığın yayılmasının önüne geçildi. Umarız ki ikinci dalga yaşanmaz. Bunu için herkesin üzerine düşeni yapması gerekir. Sosyal mesafe, maske kullanarak ve el temizliği bunun en başında gelen önlemlerden. 
Edirne’de her zaman ki gibi Selimiye Camii yarın bayram namazında halkı bir araya getirecek.  Türklerin ve Müslümanların en önemli dini bayramlarından biri olan Kurban Bayramı, kılınan bayram namazının ardından kurbanlar kesilecek. Küslerin barıştığı, dayanışmanın ön safta olduğu bayramlarımızdan birini yaşayacağız. En önemlisi yollarda gelen kaza haberlerinde can kaybı yaşanmaması temennisidir. Yakınlarının yanında bayram için yollarda araç kullananları kurallara uyması için bir kez daha buradan uyarımızı yapalım.
Öte yandan büyükler kurbanlarıyla ilgilenirken bayramda en çok mutlu olan çocuklar da yakınlarının komşularının kapısını şeker toplamak için çalabilir. Sevdiklerimizi beklerken komşumuzun çocuğu geldiğinde ona da aynı güler yüzü göstermeliyiz. Bayramda tüm çocukları küçük hediyelerle sevindirmeliyiz. Kültürümüzde yüzyıllar boyu devam eden gelenekler tedbirli bir şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.
Başta Edirneliler olmak üzere tüm ülkemin ve sonra Müslüman aleminin mübarek Kurban Bayramı’nı kutlarım. Her şeyin gönlünüzce olacağı bir bayram geçirmeniz dileğiyle              İYİ BAYRAMLAR…
 
 

Bu yazı 473 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum