Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Şeb-i Arus

16 Aralık 2019 - 09:45

Edirne’de olduğu gibi Türkiye’nin çeşitli yerlerinde Mevlana Celaleddin-i Rumi, vefatının 746. yılında törenlerle anılıyor. Edirne’de de önceki gün Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı program büyük beğeni topladı.
Bu hafta bana ayrılan köşemde bazı kaynaklardan derlediğim bilgileri sizinle paylaşarak Şeb-i Arus hakkında bilgilendirme yapmak istedim.
Şeb-i Arus
Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin öldüğü gece Şeb-i Arus olarak adlandırılıyor. Mevlana Celaleddin-i Rumi, bu geceyi Rabb'ine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşündüğü Düğün Gecesi olarak tanımlanmıştır.
Mevlana'nın ölüm yıl dönümüne denk gelen haftalarda yapılan 'Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri' de halk arasında 'Şeb-i Arus' olarak anılmaktadır.
Öğretileri ile tüm dünyada ilgi uyandıran düşünce adamı, mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi, vefatının 746. yılı dolayısıyla 7-17 Aralık tarihlerinde düzenlen törenlerle anılıyor.
Bu yıl Hazreti Mevlana'nın “Sevgide çekilen cefada binlerce vefa vardır” sözünden ilham alınarak gerçekleştirilecek 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, 7-17 Aralık tarihleri arasında dünyanın dört bir yanından on binlerce misafiri ağırlıyor.
MEVLANA'NIN BAZI SÖZLERİ
İstediğin kadar inançlıyım de namaz kıl, sadaka ver. Umut verip, güven aşılayıp da yarıyolda bıraktığın insanın gönül sadakasını her iki dünyada da veremezsin.
Kabuğu kırılan sedef üzüntü vermesin sana, içinde inci vardır.
Ey zulümle bir kuyu kazan! Sen kendin için tuzak hazırlıyorsun.
Gördün ya beni gamdan başka kimse hatırlamıyor, gama binlerce defa aferin.
Kendine gel, yepyeni bir söz söyle de dünya yenilensin! Sözün öylesine bir söz olmalı ki; Dünya’nın da sınırını aşmalı. Sınır nedir, ölçü ne? Bilmemeli!
Korku erkektir, umut ise dişi; onlardan ölümsüz ve temiz şeyler doğar.
Kusur bulmak için bakma birine, bulmak için bakarsan bulursun. Kusuru örtmeyi marifet edin! İşte o zaman kusursuz olursun.
Mademki kendinde bir dert veya pişmanlık hissediyorsun; bu, Allah’ın sana olan yardımının ve sevgisinin bir delilidir.
Çirkinlikle güzelliği görünüşle değil, akılla ayırt edin.
 
 
 
 

Bu yazı 642 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum