Leva düşünce komşu şoka uğradı
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Leva düşünce komşu şoka uğradı

28 Aralık 2021 - 09:55

Bulgaristan’ın para birimi leva dün itibariyle Türk lirası karşısında 6,36 liradan işlem gördü. Geçtiğimiz hafta 10,50’ye kadar çıkan leva Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası dolar ve Euro gibi değer kaybetti. İzlediğimiz haberlerde Bulgaristan’dan Edirne’ye alışveriş için gelen turistler paralarının bir anda 4,5 TL değer kaybetmesinden dolayı adeta şoka uğramış. Ama değer kaybetmesine rağmen halen leva 1’e 6 yani Bulgarlar istediği her şeyin fiyatını sormadan alabiliyor.
Bu durumdan Edirne esnafı oldukça mutlu çünkü Bulgaristan’dan gelen vatandaşlar dilediğince alışveriş yapıyor. Mutlu da olsunlar tabi. Pandemi sürecinde tüm Türkiye’de olduğu gibi Edirne’de de esnaflar büyük sıkıntılar çekti çekmeye de devam ediyor. Ancak Edirnelilerin de bu şehirde yaşadıklarını unutmamaları gerekiyor. Bulgar turiste gösterdiği ilgiyi Türk vatandaşına da göstermesi gerekiyor.
Kovid-19 salgını Edirne’de yeniden yükselişe geçti. Önümüzdeki dönem oldukça kritik çünkü sınır kapıları kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Edirneliler Bulgaristan’dan gelen vatandaşların maske takmamasından dolayı oldukça şikayetçi. Eee Bulgaristan’daki aşı oranları da ortada. Komşuda birçok vatandaş bırakın 2 aşıyı tek doz aşısını bile yaptırmamış durumda. Edirneli doğal olarak Bulgarların kentte rahat rahat gezmesinden şikayetçi.
Pandeminin başlamasının üzerinden yaklaşık 2 yıl geçti. Birçok sevdiğimizi bu lanet hastalığa kurban verdik. Sağlıkçılarımız aylar boyu ailelerinden uzak hastanelerde kaldı. Sevdiklerimize sarılamadık. Ancak bu hastalık bir türlü bitmedi. Uzmanlara göre bu hastalığın tek çözümü aşı. Benim görüşüm aşının yanında maske de oldukça önemli. Özellikle kapalı ortamlarda maskemizi mümkün olduğunca çıkarmayalım. Bu kış günlerinde kapalı mekanlarda otururken, havalandırmalara dikkat edelim.
 
 

Bu yazı 400 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum