Komşunun alışveriş çılgınlığı
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Komşunun alışveriş çılgınlığı

20 Aralık 2021 - 10:40

1 yıl önce bu tarihte 4,77 TL olan Bulgar Levası tam 1 yıl içerisinde 2 kattan fazla artarak 9,43 TL’ye kadar çıktı. Bulgaristanlı vatandaşların para birimi değer kazanırken bizim paramız ise günden güne değer kaybediyor. Bu nedenle parası hemen yanı başında bulunan Edirne’de 9 kat değerli olan Bulgar soluğu Edirne’de alıyor ve dilediğince alışveriş yapıyor. Önceden sadece hafta sonu kente gelen Bulgar turistleri artık her gün görebiliyoruz. Markette, pazarda, otobüste, çarşıda, deyim yerindeyse her yerde Bulgar vatandaşları görmek mümkün. Bulgar geliyor diye suçlu mu? Tabi ki hayır. İnsanların paraları değer kazanmış gelip burada parasını değerlendiriyor. Burada kızılması gereken bir konu varsa bence var. Bulgar’a değil de Bulgar’ı görünce fiyatı yüksek tutan esnafa kızmak gerekiyor. Esnafı şu konuda anlıyorum fiyatlara günden güne zam geliyor. Bir diğer konu ise Bulgar müşteriyi gören esnaf Edirneli müşteri unutuyor, yüzüne bakmıyor. Allah Korusun önümüzdeki zamanda pandemiden dolayı kapılar kapanırsa ne olacak? Esnaf ve Edirneli birbirinin eline bakacak.
En çok vaka artan iller arasında Edirne maalesef zirvede bulunuyor. Vaka sayılarını düşürmemiz için hepimizin maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyum sağlamamız gerekiyor. Gözlemlediğim kadarıyla Edirne’de çoğu vatandaş kurallara uyum sağlarken, Bulgaristan’dan alışveriş yapmak için kente gelen turistler maalesef hiçbir kurala uyum göstermiyor. Kolluk kuvvetlerimizin yeniden maske, mesafe kuralları ile ilgili denetim yapması gerekiyor.
Denetimlerin ceza gibi değil daha çok uyarı gibi yapılması gerekiyor. Çünkü ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan vatandaşlarımızın ceza ödeyecek durumu kalmadı. Sağlığımız için bu denetimin yapılmasının büyük önem arz ettiğini düşünüyorum. Bizde sağlığımız için kurallara uymaktan başka şansımız yok.
 
 

Bu yazı 265 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum