Fırıncıların olayını anlayamadık
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Fırıncıların olayını anlayamadık

01 Şubat 2021 - 10:19

Edirne’de geçtiğimiz hafta ekmek zammı yine gündeme oturdu. Benim anlamadığım bu işte bir iş var ama zamanla kokusu çıkar. Zam her yerde olduğu gibi Edirne’de de olacak, kimse zam yapmayın demiyor. Bu kural tanımaz hareketlerden kimse bir şey anlamadı. O açıdan bu işte bir iş var diyorum.  Zamanla kokusu çıkar bakalım.
Fırıncılar öyle bir fiyat çektiler ki Türkiye’de eşi benzeri yok. Esnaf Odaları Birliği de Edirne Ticaret Sanayi Odası da kendi üyelerinin yanında duramadı. Bu fiyatı çok buldu. Geçtiğimiz gün basın toplantısı yapan Edirne Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, ‘bakanlık oluru ve meclis onayı olmadan ekmeğin 2 TL’den satılması uygun değildir’ yorumunu yaptı. Yine Zıpkınkurt ve yönetim kurulu üyeleri uygulanan zammın onaylanan zam olmadığını ve zamlı satışın tarifesiz yapıldığı için satış yapan kişiyi cezai durumla karşı karşıya getirebileceğini aktardı.
Toplantıda ayrıca Fırıncılar Derneği'nin müdahalesi sonucu Meslek komitelerine müdahalesi sonucu Ticaret Sanayi odasının bu süreçte biraz geri kalmasına sebep olduğu iki kurum aynı anda fiyat tarifesini veremediği açıklanırken. Zıpkınkurt, meslek komitesine Fırıncılar derneğinin müdahalesiyle Komitenin kararlarını sabote ederek meslek komitesinin toplanmasını engelleyerek sürecin uzamasına sebep olduğu ifade edildi.
Ben buradan şu sonucu çıkarıyorum. Bir şeyler dönüyor ve fırıncılar yine kendileri engel oluyor fiyatın artmasına. Fırıncılar kendi bacağına neden sıkıyor. Birilerinin bir şeylerden çıkarı mı var. Göreceğiz… Kalın sağlıcakla, tedbirlere uymaya devam ediyoruz…
 

Bu yazı 284 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum