Cumhuriyet Bayramımızı coşkuyla kutladık
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Cumhuriyet Bayramımızı coşkuyla kutladık

01 Kasım 2021 - 10:47

Cuma günü 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 98. Yıldönümü tüm ülkede olduğu gibi Edirne’de de coşkuyla kutlandı. Özellikle pandemi döneminde resmi bayramlarımızda yaşayamadığımız o coşkuyu bu kez yaşadık. Edirne’de 28 Ekim günü başlayan coşku, 29 Ekim’de devam etti. 28 Ekim günü Edirne Valiliği tarafından düzenlenen çelenk sunma töreninde Garnizon Komutanlığı, Edirne Belediyesi, siyasi parti ve STK’lar Atamızın huzuruna çelenk bıraktı.
29 Ekim günü ise Talatpaşa Caddesinde resmi geçit töreni düzenlendi. Yaşlısı, genci, bütün Edirneliler olarak oradaydık. Geçit töreninde askerlerimizin geçişi sırasında yaşanan gurur ve duygu dolu anlar görülmeye değerdi. Edirne Valisi Sayın Ekrem Canalp’in günün anlam ve önemini belirten konuşması ise gerçekten bizi gururlandırdı. Vali Canalp, “Onlar bugün gölgesinde huzur bulduğumuz bu ay yıldızlı bayrağımıza kanlarıyla rengini verdi. Bu devleti, sofrasında bir tas yemeğini, bir parça ekmeğini, bir kilo buğdayını, son kalmış tereyağını askerine, ordumuza gönderen köylülerimiz kurdu. Bu devleti kınalı kuzularını cepheye gönderen analarımız kurdu.” Diyerek Cumhuriyetin önemini anlattı.
Akşam ise Edirne Belediyesi tarafından fener alayı düzenlendi. Edirneli vatandaşlar, ellerinde Türk bayrakları ile Şükrüpaşa’dan Atatürk Anıtı’na yürüdü.
Daha sonra ise ünlü sanatçı Zeynep Dizdar’ın Saraçlar Caddesinde verdiği konser Edirnelilere keyif dolu saatler yaşattı.
Bir parantezde Edirne esnafına açmak istiyorum. Edirne 29 Ekim’de adeta yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı. Binlerce vatandaş gün boyu şehrin birçok esnafından alışveriş yaptı. Özellikle ciğerci esnafları sipariş yetiştiremedi. Bu hareketlilik pandemi döneminden daha yeni yeni çıkmaya çalışan Edirne esnafına can suyu oldu. 
Yaşanılan bu gururlu günü bize armağan eden Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına şükranlarımı sunuyorum. Salgınında bitmesiyle daha coşkulu bayramlarımızda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın…
 

Bu yazı 101 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum