Bu kış zor geçecek gibi
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Bu kış zor geçecek gibi

25 Ekim 2021 - 10:37


Son dönemlerde akaryakıt, ev kiraları, gıda, tarım ürünleri gibi birçok ürüne zam üstüne zam geldi. Özellikle pandemi döneminden daha çıkamamışken bu gelen zamlar tabiri caizse esnafın ve vatandaşın belini büktü. Ulaşım sektöründe çalışan vatandaşlar, kara kara maliyeti nasıl karşılayacaklarını düşünüyorlar. Gıda sektöründe pasta, kafe, restoran gibi işletmeleri bulunan esnaflar ise güncel fiyat tarifesini vatandaşlara yansıtamıyor bile. Yansıtsa vatandaş istediği ürünü yiyip içemeyecek. Yansıtamayınca bu sefer kendisi kara kara düşünüyor, sattığım ürünü nasıl geri koyacağım diye. Esnaflar, ürününü satmadan toptancıları arıyor ben bu ürünü yerine koymak için bu ürünü kaça satacağım diye. Dövizin bir anda bu kadar yükselmesi hepimizi ekonomik olarak sıkıntıya soktu.
Bu sıkıntılardan çıkmak için devletimizin acilen bir takım önlemler alması gerekiyor. Özellikle üreticinin daha çok desteklenmesi, üretime teşvik edilmesi gerekiyor. Üreticiler girdi maliyetlerinden dolayı oldukça zorlanıyor ve üretim yapamıyor. Girdi maliyetlerine acilen önlem alınması gerek ki çiftçimiz yeniden üretsin. Dışa bağımlığı olmadığımız sürece ekonomimizi ayakta tutarız. Ancak üretim olmazsa bu zamların daha da artacağını düşünüyorum.
 Bu soğuk kış günlerinde çevremizde bulunan ihtiyaç sahibi kardeşlerimize yardım edelim. Güzel bir atasözü var ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ diye bu kışın zor geçmemesi için ihtiyaç sahibi bir vatandaş gördüğümüzde bu atasözü aklımıza gelsin.
**********************
Son olarak havalar soğudu ve kapalı ortamlara çok fazla girmeye başladık. Vakalar 30 bin seviyelerine ulaştı. Vakit geçmeden aşılarımızı tamamlayalım. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edelim. Sosyalleşmek hepimizin hakkı ve bu pandemide evde oturmaktan oldukça sıkıldık ancak kapalı ortamlarda havalandırma yoksa orada fazla oturmayalım. Evimizi ise kış olmasına rağmen gün içinde havalandıralım. Bu salgından kurtulmanın tek yolu toplum olarak bağışıklık kazanmak o da aşı olmaktan geçiyor. Lütfen aşı olalım! Hepiniz sağlıcakla kalın…
 

Bu yazı 169 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum