3'üncü doz aşımızı unutmayalım!
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

3'üncü doz aşımızı unutmayalım!

08 Kasım 2021 - 10:04


Kovid-19 salgınıyla yaklaşık 21 aydır mücadele ediyoruz. Şüphesiz bu mücadelede en büyük alkışı sağlık çalışanlarımız hak ediyor. Gece gündüz demeden, ailelerini görmeden bu hastalıkla mücadele ettiler ve etmeye de devam ediyorlar. Bu hastalıkta en büyük silah uzmanlarında dediği gibi aşı. Geçtiğimiz günlerde İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım gazetecilere verdiği demeçte “Birinci doz aşısını olanlar muhakkak ikinci doz aşısını yaptırmalı. Sinovac aşısında 2 doz yaptıranlar muhakkak 3’ncü doz aşısını yaptırmalı. 2 doz Sinovac tek doz Biontech aşısını yaptıranlar 2’nci ve 3’ncü dozlarını yaptırmazlarsa yeterince koruyuculuk sağlamaz. Ve toplum sağlığı riske girer. Bu yüzden tüm sevdiklerimiz ve kendimiz için halkımızın sağlığı için muhakkak aşılarımızı olalım. Eksik aşılarımızı tamamlayalım.” Sözlerine yer verdi. Tek doz aşı olmak bu toplumsal bağışıklık için yeterli değil. 2 Sinovac aşısı içinde 3’üncüsü gerekli. Yani hatırlatma dozu. Aşılarımızı tamamlamak için 1 dakika bile beklemeyelim. Yıldırım, aşı çağrısında bulunurken, birde rehavet uyarısında bulundu. Maske, Mesafe ve Hijyen bu 3 kurala aşılarımızı olduysak bile uymak zorundayız. Edirne aşılamada yine en başarılı iller arasında ama 100 bin nüfusa oranla vaka sayılarında üst sıralara tırmanmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı haritada Edirne en fazla vaka artışı yaşayan 10 il arasında 3. Sırada yer aldı. Bu vaka oranlarını düşürmek için özellikle kapalı ortamlarda mutlaka maske kuralına uymamız gerekiyor ve havalandırması olan bir ortamda bulunmamız gerekiyor.
Bu kurallara uymazsak sağlık çalışanlarımızın 18 aylık emeğini çöpe atmış oluruz. Yeniden bir kapanma istemiyorsak, bu salgını yenmek istiyorsak, aşımızı olalım ve kurallara uyum gösterelim. Bu pandemi sürecini en yakın zamanda atlatacağımıza yürekten inanıyorum.
Son olarak değinmek isteğim konu ise son dönemlerde gelen tabiri caizse korkunç zamlar. Doğalgaz, elektrik, akaryakıt, gıda sürekli güne zam haberleri ile uyanıyoruz. Çiftçimiz yüksek girdi maliyetleri sebebiyle üretemiyor. Gıda fiyatlarını en aza çekmek istiyorsak üretmemiz lazım. Üretmekte çiftçiye destek vermekten geçiyor. Bu zor dönemde üreticimize gerek desteği devletimizin sağlaması gerekiyor.
 

Bu yazı 131 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum