Kırkpınar heykelinde 40 pınar fışkıracak

Saraçlar caddesinde yıkılan sevda çeşmesi yerine konulması planlanan Kırkpınar heykeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayından geçti. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Heykele hiçbir zarar vermeden kaidesine yeni bir tasarım ile düzenleyerek etrafına küçük havuz yaparak içine kırk tane pınar’ın aktığı etrafında çiçeklerin olduğu havuzu yaparak önümüzdeki günlerde saraçlar caddesine koyacağız.” Dedi.

Kırkpınar heykelinde 40 pınar fışkıracak

Saraçlar caddesinde yıkılan sevda çeşmesi yerine konulması planlanan Kırkpınar heykeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayından geçti. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Heykele hiçbir zarar vermeden kaidesine yeni bir tasarım ile düzenleyerek etrafına küçük havuz yaparak içine kırk tane pınar’ın aktığı etrafında çiçeklerin olduğu havuzu yaparak önümüzdeki günlerde saraçlar caddesine koyacağız.” Dedi.

Kırkpınar heykelinde 40 pınar fışkıracak
24 Şubat 2021 - 10:20

Edirne Belediyesi tarafından 1973 yılında Cumhuriyet’in 50. Yılında yaptığı heykel yarışmasında Tankut Öktem birinci olarak çifte pehlivan heykelini yapıyor. Kültür varlıklarını bölge koruma kurulunun da onayını aldıklarını belirten Edirne Belediyesi Recep Gürkan, Saraçlar caddesinde kaldırılan sevda çeşme heykelinin yerine Kırkpınar yağlı güreşlerinin anlatıldığı heykelin getirileceğini söyledi. 
Gürkan, “Saraçlar caddesi bizim trafiğe kapalı şehrimizin merkezi en gözde caddelerinden bir tanesi. UNESCO dünya mirası listesine girmiş. Kırkpınar yağlı güreşleri 2010 yılından bu yana somut olmayan kültür mirası listesinde yer alıyor.” Dedi. 
‘SALGININDAN ÖNCEYILDA ORTAMLA ŞEHRE 5 MİLYON TURİST GELDİ’
Başkan Gürkan, Edirne’ye yıl içerisinde gelen turistlerin Yüzde 10’nun Kırkpınar yağlı güreşleri dönemi geldiğini ifade ederek, “Koronavirüs salgınından önce yılda ortamla şehre 5 milyon turist geldi, bizim yıllardır efor sarf ettiğimiz, hem para harcadığımız, tanıtabilmek için her şeyi yaptığımız yağlı güreşin zirvesi olan, yağlı güreşlerin olimpiyatı olan Kırkpınar güreşlerini yapıyoruz. Ev sahibi de Edirne Belediyesi. Kırkpınar’a baktığımız da şehrimize önemli ekonomik katkısı oluyor. Ama Kırkpınar yılda bir hafta Haziran sonu Temmuz başı yağlı güreş sevenler Türkiye’nin dört bir tarafından geliyorlar. En son 2 bin 400’ün üzerinde pehlivan katılmıştı.” Diye konuştu.
‘TURİSTLERİN YÜZDE 10’U DEĞİL YÜZE 100’Ü TARAFINDAN PAYLAŞILAN OBJE KOYMUŞ OLACAĞIZ’
Gürkan,” Bize gelen turistin yüzde 90’ı Kırkpınar ile ilgili bir fotoğraf paylaşabiliyor mu. Bir haftanın haricinde yok. Gelen turistlerin neredeyse tamamı nereden geçiyor. Selimiye camisinden, Saraçlar caddesinden geçiyorlar. Bizim saraçlar da Kırkpınar’ın simgesini, insanların baktığında bu Kırkpınar, pehlivan, bu yağlı güreş ve Edirne dedirtecek bir şey yapmamız lazım. Elimizde bunun malzemesi var mı? Çok güçlü malzemesi var.  1973 yılında cumhuriyetin 50.yılında Edirne Belediyesi bir heykel yarışması düzenliyor. Allah rahmet eylesin Edirne lisesi mezunu büyük heykeltıraş Tankut Öktem bu yarışmayı kazanıyor. Şu an da Uğur Mumcu parkında bulunan çifte pehlivan heykeli Tankut Öktem tarafından yapılarak oraya konuyor. O günden bugün orada, 2 yıl sonra 50 yaşını dolduracak bir heykelden bahsediyoruz. Yılın bir haftası değil turistlerin yüzde 10’u değil yüze 100’ü tarafından paylaşılan obje koymuş olacağız.” Şeklinde konuştu.
Pehlivan heykeline eskisi kadar büyük olmayan bir havuz yapılacağını ifade eden Gürkan, “Bu beton heykel Tankut Öktem bu heykeli betondan yapıyor. Kızı ile de görüştüm. Kültür varlıklarını bölge koruma kurulunun da onayını aldık. Bu heykele hiçbir zarar vermeden kaidesine yeni bir tasarım ile düzenleyerek etrafına küçük bir havuz ama eskisi gibi değil küçük havuz da yaparak içine kırk tane pınar’ın aktığı etrafında çiçeklerin olduğu havuzu yaparak önümüzdeki günlerde saraçlara o kaldırdığımız devasa heykelin yerine koyacağız.” Dedi.
Selimiye camisinin Ayşekadın’da olsaydı görkemi bulamayacağın ifade ederek, “Bunun avantajı ne. Birkaç avantajı var. Sanatın her türlü alanına saygımız var ama eserin konulduğu yer ile örtüşmesi, uyumu da çok önemli. Selimiye Camini Ayşekadın’a yapsaydınız aynı görkemi bulabilir miydiniz? Bulamazdınız niye etrafı açıklık. Yunanistan gidildiğinde bile Selimiye camisini görüyorsunuz. Saraçlar caddesi adı üzerinde bir cadde bir meydan değil. Bizim bir meydanımız yok. Dolayısıyla bu caddenin bütünlüğünü bozmayacak, şehrin tematik özelliklerini ön plana çıkaracak objemiz olması lazım. Bunu en iyi anlatacak eserde rahmetli Tankut Öktem’in yaptığı pehlivanlar heykeli onu taşıyacağız.” İfadelerine yer verdi.
Başkan Gürkan, Saraçlar caddesine konulan heykel ile gelen turistlerin fotoğraf çekileceğini, turistlerin yer işaretlemesi yapacağını, Kırkpınar ile yağlı güreşlerinin gündemde kalacağını söyledi.
‘HERKESİN GÖRECEĞİ ŞEHRİN EN GÜZEL YERİNE KOYMUŞ OLACAĞIZ’
Uğur Mumcu parkında Pehlivan heykelinin unutulduğunu belirten Gürkan,” Yüksek bir kaide olmayacak 1 metre heykelin boyunda 2, 2 buçuk metre dolayısıyla saraçlar caddesinin bütünlüğünü bölmeyecek. Kılıç gibi saraçlar caddesini bölmemiş olacak. Önce kaidesini yapacağız. Ardından heykelimiz k Tankut Öktem gibi dev bir sanatçının Uğur Mumcu parkında çukurda kalması nedeniyle unutulmuş halden alıp herkesin göreceği şehrin en güzel yerine koymuş olacağız.” Şeklinde konuştu.
‘SEVDA ÇEŞMESİNİN KURUL ONAYI YOKTU’
Sevda seçmesinin kurul olmadığını belirten Gürkan, “Hamdi Bey’in yaptığı sevda çeşmesinin kurul onayı yoktu. Bir anlamda kaçak bir yapıydı. Hem onu kaldırmış olduk. Sevda çeşmesinin güzelliğini tartışacak değilim o sanatçılarını alanı, o heykeli büyük bir meydan koysanız hiçbir sıkıntı yok saraçlar gibi dar uzun bir cadde de hem yapısı itibari ile caddeyi ikiye bölüyordu. Şimdi biz Kırkpınar’ı simgeleyen iki önemli öğe 40 tane pınar 6 buçuk metre yüksekliği çapında havuzu olacak, toplamda 3 metre göz estetiğini bozmayacak.” Diye konuştu. (Haber -fotoğraf: Alp Togan BOLU)
 
 
 

Bu haber 441 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum