Türkiye’nin her yerine Edirne’den doğal ürün

Edirne’de bir ilk olarak doğal ürün mağazası açılmasıyla birlikte Arıcı Erman Arabacı, Pandemi döneminde insanların doğal ürünlere yöneldiğini söyledi.  Arabacı, “Daha az üretip Daha sağlıklı bir şekilde insanların hizmetine sunmak derdindeyiz. E-ticaret sitelerinde doğal ürünlerimiz Türkiye’nin her yerine e-ticaret siteleri üzerinden satış yapıyoruz. “Dedi.  KOVİD-19 salgınıyla vatandaşlar dengeli sağlıklı beslenmek adına doğal ürünleri daha çok tercih etmeye başladı. 

Türkiye’nin her yerine Edirne’den doğal ürün

Edirne’de bir ilk olarak doğal ürün mağazası açılmasıyla birlikte Arıcı Erman Arabacı, Pandemi döneminde insanların doğal ürünlere yöneldiğini söyledi.  Arabacı, “Daha az üretip Daha sağlıklı bir şekilde insanların hizmetine sunmak derdindeyiz. E-ticaret sitelerinde doğal ürünlerimiz Türkiye’nin her yerine e-ticaret siteleri üzerinden satış yapıyoruz. “Dedi.  KOVİD-19 salgınıyla vatandaşlar dengeli sağlıklı beslenmek adına doğal ürünleri daha çok tercih etmeye başladı. 

Türkiye’nin her yerine Edirne’den doğal ürün
24 Şubat 2021 - 10:17

Edirne’de ilk doğal ürün mağazası açılarak doğal ürünleri insanların kullanımına sunuldu. Arıcı Erman Arabacı, Tarım Bakanlığı tarafından onay alınarak prosedürlere uygun olarak kendi tesislerinde doğal ürünleri ürettiklerini söyledi. Arıcı Arabacı, on yıl önce doğa ile içe içe meslek olan arıcılığı keşfettiğini ifade ederek, “Köy kökenli olduğumuz için köyümde çiftçilik olsun, hayvancılık olsun merak ediyordum. Bir süre sonra ister istemez şehirde okuyoruz, eğitimler alıyoruz. Köyle iç içe olmak istediğim için araştırma yaparken arıcılığı keşfettim. Doğa ile köy ile orman ile iç içe bir meslek olduğunu öğrendim ve arıcılık yapmaya karar verdim. Dedim ki bu işi yapacak isem en şekilde yapmak istiyorum. Her şeyini üretmek istiyorum. Arı’nın balını, polenini, propolisini, arı sütünü ve bugünlere kadar getirdim.” İfadelerine yer verdi.
‘TÜRKİYE’NİN HER YERİNE E-TİCARET SİTELERİ ÜZERİNDEN SATIŞ YAPIYORUZ’
Arabacı, İnternet üzerinden Türkiye’nin her yerine ürünlerin gittiğini belirterek, “Burayı bu dükkanı mağazamızı açmamızın bir nedeni de e-Ticaret’imizi buradan yönetmek. E-ticaret sitelerinde doğal ürünlerimiz Türkiye’nin her yerine e-ticaret siteleri üzerinden satış yapıyoruz. Ürünlerimizi buradan kargılayıp firmalar ile birlikte tüm Türkiye’deki alıcılara ulaştırıyoruz. İnternet sitelerinden ilgi oldukça güzel. Doğal ürünlere ilgi her geçen gün artıyor.  Özellikle pandemi döneminde bir de e-ticarettin kolaylığı ürünlerin kapılarına kadar gitmesi hem bizim hem müşterilerin işlerini kolaylaştırdığı için ilgi gösteriliyor. E- ticaret sitelerinde biz yer alıyoruz.  Bizim ismimizi yazanlar her şekilde bütün ürünlerimize ulaşıyorlar. Orada görsel olarak ta yer alıyor.  Alışverişlerini yapıyorlar. Buradan kargolayıp gönderiyoruz. Hiç ummadığım ürün mesela ilgi görüyor. Gül sirkesi hiç duymasın bile insanlar ilgi gösteriyor. Merak ediliyor. Üretici olduğumuz için fiyatlar da makul.  Üreticiliğin verdiği bir avantaj, vatandaşlar bakıyorlar kalite de doğallık ta var tercih ediliyor.” Diye konuştu.
‘DAHA SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE İNSANLARIN HİZMETİNE SUNMAK DERDİNDEYİZ’
Doğal ürünlerin farkı koruyucu ve katkı maddesi içermemesi. Sağlıklı ve doğal ürünün içinde katkı ve koruyucu madde olmadığı için sirkeleri, balları tenzih ederek söylüyorum çok uzun raf ömrü olmuyor.   Yapılan doğal marmelatlar, reçeller katkı maddeleri konulan ürünler kadar uzun durmuyor. Doğal ürünlerin diğer ürünlerden ayıran özelliği raf ömrünü uzatacak maddelerin olmaması. Katkı maddesi ve koruyucu madde diye adlandırdığımız maddeler var o yüzden raf ömürleri uzun oluyor. Bizim öyle bir derdimiz yok. Daha az üretip daha sağlıklı bir şekilde insanların hizmetine sunmak derdindeyiz.” Sözlerine yer verdi.
‘KONSEPTİMİZ DAHA ÇOK EDİRNE VE TRAKYA ÜRÜNLERİ’
Bizim konseptimiz daha çok Edirne ve Trakya ürünleri olduğunu belirten Arabacı, “Mümkün olduğu kadar hep Edirne ve Trakya ürünlerini köyde üretilen çeşit çeşit erişteler, ıspanaklı, pancarlı, havuçlu erişteler, son dönemde öne çıkan yeşil çam kozalaklarından kaynatılarak elde edilen çam kozalağı şurubu,çam kozalağı sirkesi, doğadan toplanılmış kış aylarında içilmek için ıhlamur, kuskus köy usulü güven marmelattı, kuşburnu marmelattı doğal reçellerimiz mevcuttur.Doğal olarak, doğal fermantasyon sirkesini kendimiz üretiyoruz. Elma sirkesi, üzüm sirkesi ve birçok sirke ve özel sirke olarak bal sirkesi de üretiyoruz. Dönemsel olarak fermantasyon olarak turşu üretimi de yapıyoruz. Mevsimine göre karışık turşularımız, özel patlıcan turşusu, dolma biber turşusu şeklinde tabi mart ayında artık sona eriyor. Cemreler toprağa düşünde bitiyor. Eylül Ekim gibi turşu sezonu başlıyor. Mart’ta kadar bitiyor. Edirne’nin meşhur karaağaç kuru biberini kurutup insanların hizmetine sunuyoruz. Bu şekilde üretim yapıyoruz. “İfadelerine yer verdi.
‘ÜRETTİĞİMİZ HAM MADDEYİ EDİRNE’YE BİR DEĞER OLARAK TANITMAYA GAYRET EDİYORUZ’
Edirne’de propolisini işlemesinin bir ilk olduğunu söyledi. Arabacı, “Edirne’de tek propolis şekeri üreten olduğunu belirten Arabacı, “Propolis şekeri, propolisi acı gelenler için pancar şekeri ile üretilmiş içinde birkaç tane doğal baharın olduğu toz tarçını zencefilin, toz karanfili gibi baharatın olduğu günlük rahat bir şekilde tüketmek için ürettirdiğimiz bir şeker. Şifalı faydalı bir ürün. Edirne’de tek kendi markamız ile biz ürettik. Edirne’de ürettiğimiz bir ham maddeyi yine Edirne’ye bir değer olarak tanıtmaya duyurmaya gayret ediyoruz. Edirne’ye, ekonomiye kazandırıyoruz.” Şeklinde konuştu. 
İnsanların hasret kaldığını belirten Arabacı, “Bu Edirne için bir ilk. Bal ürünleri üzerine mağaza açtık. İlgi gayet güzel. İnsanlar talep ediyor. İnsanlar doğal ürünlere zaten hasret. Hastalık açısından zor bir dönemden geçiyoruz. İnsanlar sağlık açısından doğal ürünlere oldukça ilgi gösteriyorlar” Dedi.(Haber-Fotoğraf: Alp Togan BOLU)
 
 

Bu haber 695 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum