Kıraathanesini manava çevirdi

20 yıldır kıraathane işletmecisi olan Ercan Topal, pandemi nedeniyle kapanan kıraathanesini manava dönüştürdü. İlk etapta geçici olarak dükkanını manav olarak devam etme amacındaki işletmeci Topal, son aldığı kararla genelgeler kalksa dahi kahveciliğe dönmeyeceğini söyledi. Ticari işletmesini manav olarak devam edeceğini ve bunu da büyüterek şarküteri kısmı da açmayı planladığını kaydeden Topal, kıraathaneden pandemi döneminde zarar yaptığını ifade etti. 

Kıraathanesini manava çevirdi

20 yıldır kıraathane işletmecisi olan Ercan Topal, pandemi nedeniyle kapanan kıraathanesini manava dönüştürdü. İlk etapta geçici olarak dükkanını manav olarak devam etme amacındaki işletmeci Topal, son aldığı kararla genelgeler kalksa dahi kahveciliğe dönmeyeceğini söyledi. Ticari işletmesini manav olarak devam edeceğini ve bunu da büyüterek şarküteri kısmı da açmayı planladığını kaydeden Topal, kıraathaneden pandemi döneminde zarar yaptığını ifade etti. 

Kıraathanesini manava çevirdi
16 Nisan 2021 - 09:45

Uzun süredir kıraathane işletmecisi olan Ercan Topal, kıraathane açılana kadar manav açtığını kıraathaneler açılmayınca ilk mesleği olan manava yöneldiğini ifade etti.  14 Ocak’ta kıraathaneyi manav yapan Ercan Topal ileride şarküteri bölümününde açacağını söyledi.
İlk mesleğinin manavlık olduğunu ifade eden Topal, “Manavlık benim ilk mesleğim. 11 yaşında manavlarda çıraklık yaptım. Şimdilik ilgi var. Daha iyi yapmak bizim elimizde, fiyatlar piyasaya göre uygun olacak mallarımız Bayrampaşa halinden geliyor. Lokantaların kapalı olması bizde etkiliyor, lokantalı açık olsa oraya verecektim onlar kapalı olması etkiliyor hiçbiri birinden ayrı değil hepsi birbiri ile bağlantılı.” İfadelerine yer verdi.
“BEN SALGIN DÖNEMİNDE 150 BİN TL ZARAR ETTİM”
Topal, kahvelerin kapalı olduğu dönemde de çalışanlarına maaşlarını verdiği söyledi. Kahvelerin kapalı olduğu döneminde zarar yaptıklarını belirten Topal, “2001 yılından beri kahve işletiyorum. Bugüne kadar 3 tane yer değiştirdim. 4 yıldır bu dükkanda hizmet veriyorum. Buranın kirası 4 bin lira. Yanımda personel çalışıyordu ben dahil 4 kişiydik. Bizim aylık maliyetimiz yaklaşık olarak 20 bin TL idi.  1 yıldır kahvemiz kapalı, ben 150 bin TL zarar ettim. Ben 150 bin lira hazır parayı verdim. Kahve kapalı olduğu zamanlarda bile elemanlarımın parasını, Bağ-kurunu, dükkanın kirasını, vergisini ödedim. Neden ödedik bilseydik bu işin bu kadar uzun süreceğini, bizi kapattılar açılır umuduyla bizi oyaladılar. Dükkanımız kapalıyken bize destek verilmedi. Giderlerimiz alınmaya devam edildi.” Diye konuştu.
“HERKES KUMAR BAĞIMLISI OLDU”
Herkesin kumar bağımlısı olduğunu ifade eden Topal, “Kahve müşterilerimizin çoğu internet alışkanlığını edindi. İnternet arkadaşlığı, dostluğu bitirdi. Herkes İnternetteki kumar sitelerinin bağımlısı oldu. Kumar suç değil mi neden göz yumuluyor. Herkes kolay para kazanmanın peşinde telefona parayı yatırıyor herkes kumarbaz oldu, herkesin evi barkı icralık.” Dedi.
Topal, “Burası kıraathane burada kitapta okuyan var gazetede okuyan var. İnsanalar burada vakit geçirmek için oyun oynuyor içtiği çayın parasını ödüyor. Çay kazanarak geçinmeye çalışıyoruz. Biz kumar oynatarak para kazanmıyoruz. Bu saatten sonra kahvelerde oyun oynanmadıktan sonra bir çay içip kalkacak 1 liraya çay satarak buranın maliyeti çıkmaz.” Sözlerine yer verdi.
‘KAHVELER DE KUMAR ONANMAZ’
Kahvelerde kumar oynatılmadığını ifade eden Topal, “Kahve bir hobiydi. Okey bir hobiydi, kumar diye nitelendirmeyelim kumar değildir. Kahveler de kumar onanmaz. 20 yıldır kahvecilik yapıyorum, kahvemde bir kere kumar oynandığını görmedim, oynatmadım, oynatmam. Kumar oynan yerler farklı yerler. Dernek adı altında açılan yerlerde batakçı insanlar buralarda kumar oynatıyorlar.Kahveciler kumar oynatmaz. 500 tane üye varsa odamıza 1 tane veya 2 tane içinde mutlaka çürük elma vardır.” Şeklinde konuştu.
 
Topal, Pandemi döneminde eve alışan insanların kahvelere getirmenin çok zor olacağını söyledi. İnsanların bir araya gelmekten korktuğu için kahvelere gelmeyeceğini belirten Topal, “Bundan sonra kahveler açılsa ne olacak. Dükkanda bir senenin maliyeti var, borç birikti, gelecek günlerin de maliyeti olacak. Kahveciye çift maliyet binecek. Bu saatten sonra insanları kahveye sokabilecek misin. Kahve kültürü öldü. Bugün insanların alışkanlıkları değişti artık. İnsanlar eve alıştı. Yeni hobiler edindi insanlar. Eve alışan adamı kahveye getirteme çok zor. Kahve bir alışkanlıktır. Alışırsan gelirsin, alışmazsan kimse buraya getirtemez. Kahvecilik te bir alışkanlıktır. Biz de kahveciliği unuttuk. Kahveden soğuttular ben nasıl kahveden soğuduysam müşteride soğudu. Getirmek artı zor gelir bir çay içer gider o da kurtarmaz. Toplum artık bir arada durmaktan korkuyor. Bir yıl iki yıl insanlar kahvelere gelmez. Virüs bir günde bitmez.” Diye konuştu.
‘MAĞDUR OLAN KAHVECİLER’
Kapalı kalan kahvecilere para yardımı yapılması gerektiğini belirten Toplal, “Pandemiden dolayı kapattın eyvallah. Ben ne ile geçineceğim. Elemanlarımın parasını nasıl ödeyeceğim. Benim birikimim varı ödedim. Birikimi olmayan ne yapacak. Evi dükkanı kirada olan ne yapacak. Devlet kahvecilere 100 bin TL hibe para vermeden olmaz. Kahvecinin zararının karşılanması gerekiyor. Koronavirüsü kahveciler ortaya çıkarmadı. Mağdur olan kahveciler.” Sözlerine yer verdi
‘EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALARAK YAŞIYORUZ’
Çalışarak geçimini sürdürdüğünü ifade eden Topal, Hayatımızın sonuna kadar evde mi oturacağız. İnsanın geliri olmadan yaşaya bilir mi? Avlayarak ya da toplayarak mı yaşıyoruz biz çalışarak üreterek emeğimizin karşılığını alarak yaşıyoruz.” Şeklinde konuştu.  (Haber-Fotoğraf: Alp Togan BOLU)
 
 

Bu haber 319 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum