Üretimde kadın girişimciler yarışması düzenlenecek

Edirne Valiliği koordinasyonunda gerçekleştirilen proje kapsamında girişimci kadınların örnek başarı hikâyelerini paylaşmak ve diğer kadınları cesaretlendirmek adına ‘Üretimde Kadın Girişimciler’ yarışması düzenlenecek.  

Üretimde kadın girişimciler yarışması düzenlenecek

Edirne Valiliği koordinasyonunda gerçekleştirilen proje kapsamında girişimci kadınların örnek başarı hikâyelerini paylaşmak ve diğer kadınları cesaretlendirmek adına ‘Üretimde Kadın Girişimciler’ yarışması düzenlenecek.  

Üretimde kadın girişimciler yarışması düzenlenecek
08 Ocak 2021 - 10:18
Reklam

Edirne Valiliği tarafından, bir önceki yıl kurulan ‘Bir Dünya Kur’ platformu çerçevesinde düzenlenen çalışmalar düzenlenen toplantıyla kamuoyuyla paylaşılırken, gelecek ay ise ‘Üretimde Kadın Girişimciler’ yarışması düzenleneceği duyuruldu. Girişimci kadınlar ile üreten şehir Edirne konulu toplantıya Edirne Valisi Ekrem Canalp’in eşi Dr. Ayten Canalp, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Çevre Koruma Vakfı Müdürü Ali Eraslan ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Dinç katıldı. Dr. Ayten Canalp yaptığı konuşmada, düzenlenecek yarışmayla amaçlarının girişimci kadınların örnek başarılarını herkesle paylaşmak ve diğer kadınları cesaretlendirmek olduğunu belirtti.
                “AMAÇ KADININ ÜRETİME KATILIMINI DESTEKLEMEK”
                Dr. Ayten Canalp, Geniş bir katılımla Edirne Valiliği himayesinde ‘Bir Dünya Kur’ platformunu kurmaya karar verdiklerini ‘Biriz, Bütünüz, Güçlüyüz’ sloganıyla bu il için yapacak çok iş olduğuna değinerek 2 yılda birçok alandaki çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti.  
                Canalp, “Bu alanlardan biri de bugün burada gördüğünüz gibi, kadınlarımız için gerçekleştirdiğimiz birçok çalışmadan biri olan, kadının üretime katılımını desteklemekti. Bunun için de birçok faaliyet gerçekleştirdik; kadınlarımıza çeşitli konularda eğitimler verildi, alanlar tahsis edildi, kooperatifler, işletmeler kuruldu meslek edindirme çalışmaları yapıldı.” Dedi. 
                “BAŞARI HİKÂYELERİNİ GÖRDÜK”
                Dr. Ayten Canalp, Kadınların mahalleleri ve sokaklarına giderek onlara misafir olduklarını, başarı hikayelerini gördüklerini söyledi.
                 Canalp, “Kadınlarımızın bize ulaşmasını beklemek yerine bizler onlara ulaştık, mahallelerine sokaklarına ve hatta evlerine girdik onlara misafir olduk, onlarla kucaklaştık, başarı hikâyelerini gördük. Desteklenen kadınların kendileri ve aileleri için yeniden kurdukları hayatlara dünyalara şahit olduk. Bu gün burada bu kadınlarımız ile ilgili bir haberi de sizlerle paylaşmak istedik. Girişimci kadınlarımızın örnek başarı hikâyelerini herkesle paylaşmak ve diğer kadınlarımızı cesaretlendirmek adına gelecek ay Edirne Valiliği Himayelerinde Edirne Üretimde Kadın Girişimciler yarışmamız ve ödül törenimiz olacak. ÜREKAD ödülleri sahiplerini bulacak. Şimdiden herkese hayırlı olmasını diliyorum.” İfadelerine yer verdi.
                “ÇOK SAYIDA PROJE VE FAALİYET HAYATA GEÇİRİLDİ”
                Dr. Ayten Canalp, Kadın istihdamına yönelik tüm çalışmalarımızın ana ekseni, kadınların iş gücüne katılma oranını yükseltmek olduğunu belirtti.
                Canalp, “Kadın emeğini geleneksel ev işlerinden ayrıştırarak verim artışı sağlamak suretiyle ekonomik değere dönüştürmek, ekonomik faaliyet alternatiflerini çeşitlendirerek hem makro ekonomik hem de mikro ekonomik düzeyde etkin katılım ve üretim yoluyla kadının sosyal ve ekonomik statüsünü yükseltmek kadınlarımızın çalışma hayatına girmesi için girişimcilik faaliyetlerini kamu öncülüğünde desteklemek oldu. Bu kapsamda çok sayıda proje ve faaliyet hayata geçirildi.” Şeklinde konuştu.
                Düzenlenen basın toplantısında, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Marmara Bölge Başkanı ve Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, Edirne Çevre Koruma Vakfı Müdürü Ali Eraslan ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Dinç, yapılan çalışmalar ve kadın girişimcilerin önemi hakkında bilgiler verdi. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 1073 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum