“Sivas katliamını nefretle kınıyoruz”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi, 2 Temmuz 1993 tarihinde gerçekleşen Sivas katliamını nefretle kınadıklarını bildirdi. ADD Şube Başkanı Celil Özcan, Yönetim Kurulu adına  yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “2 Temmuz 1993 tarihinde gerçekleşen Sivas katliamını nefretle kınıyoruz. 35 Can’ımız ışıklar içinde uyusun.” diyerek şunlara yer verdi:

“Sivas katliamını nefretle kınıyoruz”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi, 2 Temmuz 1993 tarihinde gerçekleşen Sivas katliamını nefretle kınadıklarını bildirdi. ADD Şube Başkanı Celil Özcan, Yönetim Kurulu adına  yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “2 Temmuz 1993 tarihinde gerçekleşen Sivas katliamını nefretle kınıyoruz. 35 Can’ımız ışıklar içinde uyusun.” diyerek şunlara yer verdi:

“Sivas katliamını nefretle kınıyoruz”
01 Temmuz 2020 - 17:27
Reklam

“Sivas Katliamı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nin yakılması ve 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan katliamdır.
Aziz Nesin, Behçet Aysan, Metin Altıok, Uğur Kaynar, Hasret Gültekin, Nesimi Çimen, Asım Bezirci ve daha pek çok şair, yazar, sanatçı, düşünür şenlikler için Sivas valisi Ahmet Karabilgin’in özel davetlisi olarak Sivas’a gitmişti. O gün, Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için Sivas'a giden aydın ve sanatçılardan 33'ü, kaldıkları otelin yakılması sonucu hayatını kaybetti. Aydınlar, sanatçılar ve şairler dört günlük şenlik programına katılmak, söyleşilere katılmak, kitaplarını imzalamak, şarkılarını söylemek için gitmişlerdi.
Katliamdan iki gün önce dağıtılan bir bildiri, 2 Temmuz'da neler yaşanacağının habercisi olmasa da, işaret gibiydi. Bildiride Aziz Nesin'in o sırada başyazarı olduğu Aydınlık gazetesinde yayımlanan Salman Rüşdi'nin ‘Şeytan Ayetleri’ kitabından bahsedilmiş, Nesin hedef gösterilmişti. (Ancak. Ali Nesin daha sonra yaptığı açıklamada:  ‘Kitabı babasının yayımlamadığını, Aydınlık gazetesinde yayımlanan Salman Rüşdi'nin ‘Şeytan Ayetleri’ kitabıyla ilgili babasının bir ilgisinin bulunmadığını” belirtmiştir.)
Bildiride dönemin Sivas Valisi Ahmet Karabilgin'in şenliklere ev sahipliği yapması eleştirilmiş, Nesin için ‘Şehirde adeta Müslümanlarla alay edercesine gezebilmektedir’ denmişti.
2 Temmuz günü Cuma namazının ardından etkinliklerin yapıldığı kültür merkezinin önüne bir yürüyüş başladı. ‘Sivas laiklere mezar olacak’ atılan sloganlardan biriydi. Saldırgan grubun bir kısmı yeni dikilen ‘Halk Ozanları’ heykelini yıkıp, yerde sürüklerken; bir kısmı Valilik önünde Ahmet Karabilgin'i protesto etti.
Valinin katliam sonrası İçişleri Bakanlığı'na gönderdiği rapora göre, saldırganların her saat sayısı artmıştı. Yine aynı rapora göre, akşam saat 18.00'de Madımak Oteli'nin önünde o ana kadar hiçbir aşamada dağıtılmamış 15 bin kişi vardı. Otel önündeki araçlar ve sürüklenen heykel ateşe verilmiş, otelin camları kırılmıştı. Yaklaşık 2 saat sonra otel ateşe verildi, saldırgan kalabalık sloganlarına devam etti.
Madımak Olayında grup önce Madımak Oteli önündeki araçları ateşe verdi ve oteli taşladı. Madımak Oteli tutuşturulan perdeler ve alt katta bulunan eşyalarla birlikte yakıldı. Otele sığınmış olan kişilerden, aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin’in de bulunduğu 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi. Aralarında Aziz Nesin’in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu. İtfaiye merdiveniyle kurtarılmaya çalışılan Aziz Nesin, merdivendeki görevli tarafından darp edilip, merdivenden itfaiye aracı etrafında toplanan karşıt görüşlü kalabalığa doğru itilmiştir. Başından yaralanan Aziz Nesin’i linç girişiminden araya giren polisler kurtardı. Yaralılar, polis arabalarıyla Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürüldü.
Madımak Oteli'nin önünden çekim yapan İhlas Haber Ajansı'nın görüntülerinde otelin etrafını kuşatanların sloganları yanında sözleri de duyulmuştu. Kente davet edilen takviye kuvvetler ise zamanında gelmedi veya gelenler yetersizdi. 35 kişi otelde hayatını kaybetti.
Madımak Olayından bir gün sonra 35 kişi gözaltına alındı. Daha sonra gözaltına alınanların sayısı 190’a çıktı. Gözaltına alınan 190 kişiden 124’ü hakkında “laik anayasal düzeni değiştirip din devleti kurmaya kalkışma” suçlamasıyla dava açıldı.
Süren davalar, temyizler, müdahil avukatların talepleri yıllarca devam etti. Sivas Katliamı davası 20 yılın ardından geçen yıl zaman aşımı gerekçesiyle kapatıldı.
Aralarında katliamda yakınlarını kaybedenlerin aileleri başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşları ve partiler ‘insanlık suçlarında zaman aşımının kaldırılmasını’ talep etti ancak talepleri bir karşılık bulmadı.
Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, 2 Temmuz 1993 tarihinde gerçekleşen Sivas katliamını nefretle kınıyoruz. 35 Can’ımız ışıklar içinde uyusun. Ulusumuzun başı sağolsun.” (Haber merkezi)
 
 
 

Bu haber 1174 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum