‘Okulları yıkıldı çocukların psikolojileri bozuldu’

Edirne merkezde bulunan Umurbey Mahallesinde yaşayan mahalle sakinleri, geçtiğimiz aylarda yıkımı gerçekleşen Gazi ilkokulunun yeniden yapılmasını talep etti. Okulun yıkılmasıyla büyük bir sorun yaşandığını belirten Umurbey Mahalle Muhtarı Turhan Özgünden, mahallede başka okul bulunmadığından öğrencilerin sıkıntı yaşadığını söyledi.

‘Okulları yıkıldı çocukların psikolojileri bozuldu’

Edirne merkezde bulunan Umurbey Mahallesinde yaşayan mahalle sakinleri, geçtiğimiz aylarda yıkımı gerçekleşen Gazi ilkokulunun yeniden yapılmasını talep etti. Okulun yıkılmasıyla büyük bir sorun yaşandığını belirten Umurbey Mahalle Muhtarı Turhan Özgünden, mahallede başka okul bulunmadığından öğrencilerin sıkıntı yaşadığını söyledi.

‘Okulları yıkıldı çocukların psikolojileri bozuldu’
23 Eylül 2021 - 09:29

Veliler ise okulun yıkılmasıyla birlikte çocuklarının psikolojilerinin bozulduğunu ifade etti. Öğrencilerin başka okullara nakil olmasıyla sınıfta bulunan öğrenci sayısının arttığına dikkat çeken veliler, sınıflarda sosyal mesafenin bulunmadığını kaydetti.
Umurbey Mahallesi’nde ilkokulun bulunmaması öğrenciler ve veliler açısından büyük sorun oluyor. Umurbey Mahalle Muhtarı Turhan Özgünden, Gazi ilkokulunun yıkılmasıyla birlikte öğrencilerin geliş gidişlerde büyük sorunlar yaşadığını ifade etti.
“BİR SEMTTE İLKOKUL OLMAMASINI AKLIM ALMIYOR”
Okullarla ilgili yetkililere alternatif sunduklarını belirten Özgünden, olumlu bir yanıt alamadıklarını belirtti. Konuyu AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’a söylediğini ifade eden Özgünden, mahallede okul bulunmamasına Aksal’ın da şaşırdığını söyledi. Özgünden, “Mahallemizin tek ilkokulu olan gazi okulunun yıkılmasıyla okula yeni başlayan öğrencilerimiz ve devam eden öğrencilerimiz çevre okullara dağıtılması veli ve öğrenciler arasında büyük sorun oldu. Çevre okullarının mahallemize uzaklığından dolayı gidiş gelişlerde ve yemek sorunları oldu. Fevzipaşa ilkokul müdürüyle yapmış olduğum görüşmede okula kayıt yaptırmadıklarını nakil aldıklarını Gazi okulu müdürüyle yaptığım görüşmede Öğrencilerin 4’de 1’nin okula gelmediğini açıkladı. Temizlik görevlisi 1 kişi verilmiş Yusuf hocada ise hiç yok güvenlik görevlisi de iki okulumuzda da yok.  16 eylül ve 17 eylülde bir velinin çıkardığı kavgada çocuklar korkmuş ve bazıları da o günden sonra okula gitmek istememiştir velilerin isteği üzerine bu basın açıklamasını yapmak zorunda kaldım. Gazi okulumuz semt’imizin tek ilk okuluydu yıkılmaması için çok uğraşlar verdik bu süreçte milli eğitim müdürü Önder Arpacı okula gelerek bizlerle görüşme yaptı. Okulun yıkılmasının doğuracağı sorunları kendisine anlattık alternatifler sunduk ama hiç birine olumlu yaklaşmadı. Bir semtte ilkokul olmamasını aklım almıyor. Sayın millet vekilimiz Fatma Aksal muhtarlığımızı ziyareti sırasında konuyu kendisine de anlattım sağ olsun bu konuyu Ankara’ya ileteceğini semtte ilkokul olmamasına kendiside şaşırdı.” Dedi.
“KENAR MAHALLELERE KARŞI SICAK BİR YAKLAŞIM YOK”
İl Milli Eğitim Müdürlüğüne konuyla ilgili alternatifler sunduğunu aktaran Özgünden, öğrencilerin bu şartlar altında okulu sevmesinin mümkün olmadığını belirtti. Özgünden, “Önder Arpacıyla görüşmemizde Gazi okuluna karşı olan eski askeriye binası şimdi boş durmakta buranın biraz düzenlenip 12 derslik bir ilkokul olarak mahallemizde faaliyet gösterebileceğini ilettiğimde milli eğitim müdürümüz bir cevap vermedi. Yine mahallemizde bulunan eski kız meslek lisesinde de boş sınıfların olduğunu öğrendim. Bu arada Yusuf hoca ve Mimar Sinan okullarında da kapasitenin yarı yarıya olduğunu öğrendim istenilse Mimar Sinan okulundaki öğrenciler Yusuf hocada birleştirilip Mimar Sinan binası ilkokul olarak faaliyete geçebilir. Kısaca istenilirse alternatif çok ama nedense kenar mahallelere karşı sıcak bir yaklaşım yok.” ifadelerini kullandı.
“BİR ÇOĞU EVDE İNTERNET YOK”
Öğrencilerin pandemi döneminde online eğitim alamadığına vurgu yapan Mahalle Muhtarı Turhan Özgünden, “Pandemiden önce 167 öğrencimiz vardı. Bizim sadece mahallemizden 99 geri kalan kısmı da Meydan Mahallesi ve Menzilahır Mahallesinden gelenler vardı. Bunların hepsini dağıttılar. Kimi Kurtuluşa gitti orada da kabul etmediler problemler yaşandı. Sonra nakitler oluştu. 3.sınıfa giden bir çocuk yarı dönem okudu. Bir çoğu evde internet yok, bir çoğu evde laptop yok. Bizim mahalle o konuda sıfır.” Diye konuştu.
“OKULUMUZUN GERİ GELMESİNİ İSTİYORUZ”
Okulun yeniden yapılmasını talep eden veli ve mahalle sakini Elif Işık, “Şu an Yusuf hoca’ya gidiyor. 3.sınıfa gidiyor, 8 yaşında. Talebimiz okulumuzun daha iyi şartlar altında burada açılmasını istiyoruz. Okul bize uzak kalıyor. Sınıf nüfusunun biraz azaltılmasını istiyoruz çünkü sınıflar çok tıkış tıkış iki kişi oturuyorlar. Okulumuzun geri gelmesini istiyoruz. Gidiş gelişlerde sorun yaşıyoruz.” Şeklinde konuştu.
“SINIFLARDA SOSYAL MESAFE GÖREMİYORUM”
Semra Kartuğ ise okulun yıkımı sonrası çocuklarının psikolojisinin bozulduğunu ifade etti. Sınıflarda sosyal mesafenin olmadığını dile getiren Kartuğ, “Benim torunlarım okula gidiyor. Biri 3. Diğeri 4.sınıfa gidiyor. Okulları yıkıldı çocukların psikolojileri bozuldu. Pandemiden dolayı da çocukların psikoloji zaten bozuk. Çocuklar geri kaldılar. Okullarda böyle olunca iyice geri kaldılar. Çocuklarımızı kazanmak istiyoruz ama çocuklarımızı bize kazandırmak istemiyorlar. Yardım eden yok, okul uzak, çocuklar okula gitmek istemiyor. Biz okulumuzu istiyoruz diyor çocuklar zorla okula götürüyoruz. Öğretmenleri değişti, çocukların psikolojileri de bozuk. Ben okula gittiğimde sınıflarda sosyal mesafe göremiyorum. Sınıfa gittiğimde ben sıkıldım sınıfın içinde. Sıralar birbirine yapışık sıralar. Ben televizyonlarda öyle bir şey görmüyorum oraya gittiğimde şaşırdım. Mesafe olması gereken okulda herkes iç içe girmiş durumda. Bunun böyle olmaması gerekiyor buna bir çözüm bulsunlar. Okul uzak bazen götüremiyoruz tek başında gidiyor çocuklar. Başlarına yolda bir şey gelebilir. Çocukların okullarının yıkılması büyük bir problem. “ açıklamasında bulundu.   (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 
 
 
 

Bu haber 443 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum