Güney Koreli profesör 9/8’lik ritme dayanamadı

Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında yürütülen Çapraz Trakya Bağlantısı Projesinin tanıtımı karnaval tadında geçti. Etkinlik sırasında Edirne’yi gezmek için gelen Güney Koreli Profesör Jaechun Lee’in 9/8’lik ritim karşısında gerçekleştirdiği dans vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı.

Güney Koreli profesör 9/8’lik ritme dayanamadı

Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında yürütülen Çapraz Trakya Bağlantısı Projesinin tanıtımı karnaval tadında geçti. Etkinlik sırasında Edirne’yi gezmek için gelen Güney Koreli Profesör Jaechun Lee’in 9/8’lik ritim karşısında gerçekleştirdiği dans vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı.

Güney Koreli profesör 9/8’lik ritme dayanamadı
23 Eylül 2021 - 09:27

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Lee, Güney Kore ve Türkiye’nin ‘Kan Kardeşi’ olduğunu söyledi. Lee,” Oyun havasını ilk kez burada denedim. Çok güzel bir oyun. Edirne tarihi bir yer, Selimiye, Eski ve Üç Şerefeli camileri gezdim. Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'ni ziyaret ettim.” Dedi.
Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında yürütülen Çapraz Trakya Bağlantısı Projesi kentte bulunan Selimiye Meydanı’nda tanıtıldı.  Etkinlik çerçevesinde Edirne’nin kültürel değerlerinin tanıtımı yapıldı.
Kenti gezmek amacıyla gelen Güney Koreli Profesör Jaechun Lee, 9/8 ritim karşısında hünerlerini gösterdi. İzleyenler tarafından Güney Koreli profesörün dansı tam puan alırken,  Lee, gazetecilere yaptığı açıklamada, Güney Kore ile Türkiye’nin kan kardeşi olduğunu vurguladı.
Lee, Güney Kore ile Türkiye’nin kardeşliğini anlatan Ayla filminde duygulandığını ifade etti.
Edirne’nin tarihi bir şehir olduğunu belirten Lee, “Oyun havasını ilk kez burada denedim. Çok güzel bir oyun. Edirne tarihi bir yer, Selimiye, Eski ve Üç Şerefeli camileri gezdim. Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'ni ziyaret ettim. Tarih araştırmalarımı Güney Kore'de ve blog sitemde yayınlıyorum." Şeklinde konuştu.
Tanıtım etkinliğinde, Yazar Sabriye Cemboluk’un kitap tanıtımı, klasik müzik performansı, Selimiye cami sunumu, Folklör gösterisi, Roman dans gösterisi, Eski cami sunumu, Aşık ile Maşuk performansı, Tarihi belediye binası anlatım, Tango performansı, Edirne ile ilgili turizm konulu anlatım yapıldı.
Program yöneticisi Tahir Demirel, Selimiye’nin tanıtım etkinliğini yaptıklarını söyledi. Demirel, “Kültürel farkındalığın tanıtılması üzerine bir etkinlik.  Şu anda Selimiye’nin tanıtım etkinliğini yapıyoruz. Bir uzman tarafından Selimiye caminin Tarihi be mimari özellikleri ile ilgili bilgi aktarımı yapılacak. Arkasından sanatsal sunumlar yapılacak. Müzik gösteri var halk dansları var. Edirne’den arkadaşlar aşık ile maşuk sahne oyununu oynayacak. Finalde de tango gösterisi olacak.” Diye konuştu.
Demirel, etkinliğin Selimiye Cami ve Üç şerefeli camisinde yapılacağın ifade ederek, Selimiye ve üç şerefeli olmak üzere Edirne’de etkinliğin iki yerde olacağını, üç şerefelide de yapılacak olan gösteride ilaveten Edirne bandosunun da olacağını söyledi. 
‘AKILLI HARİTA HAZIRLANDI’
Projede sadece tanıtım etkinliklerinin olmadığını belirten Demirel, “Projede sadece tanıtım etkinlikleri yok. Akıllı harita hazırlandı. Edirne bölgesinde gezilecek 88 noktası bilgileri ile işlendi. Akıllı haritaya uygulama üzerinden erişim sağlanıyor. Uygulamayı telefonuna indirdikten sonra erişilebiliyor. Bir de Edirne’de iki eserin üç boyutlu çekimler var. Bir tane Keşan’da bir tane de Enez de var.” Şeklinde konuştu.
Edirne’de üç şerefeli cami ve Selimiye caminin üç boyutlu halinin uygulamadan görüldüğünü ifade eden Demirel, “Edirne’de 3 boyutlu iki nokta var üç şerefeli cami ve Selimiye cami.” İfadelerine yer verdi.
Projenin onur konuğu Sabriye Cemboluk, programda olmaktan mutlu olduğunu dile getirdi.  Kültürel bir faaliyet olduğunu belirten Cemboluk, “Burası Edirne’mizin önemli tarihi bir yeri. Çok anlamlı bir kültürel faaliyet olarak görüyorum.  Programın bir parçası olarak burada bulunmak beni çok mutlu etti. Edirne’ye gelende mutlu olurlar. Gelip yerinde görsünler.” Dedi.  (Haber: Alp Togan BOLU Fotoğraf: AA)
 
 
 
 

Bu haber 268 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum