‘Milli gelir adil dağıtılmalı’

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, kongrede yaptığı konuşmada milli gelirin adil bir şekilde dağıtılması gerektiğini söyledi.

‘Milli gelir adil dağıtılmalı’

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, kongrede yaptığı konuşmada milli gelirin adil bir şekilde dağıtılması gerektiğini söyledi.

‘Milli gelir adil dağıtılmalı’
13 Eylül 2021 - 09:48


Saadet Partisi Edirne İl Başkanlığı 7. Olağan Kongresini dün Kentte bulunan bir restoranda gerçekleştirdi. Kongreye Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’da katılım sağladı. Karamollaoğlu, bir ülkenin ancak üretimle güçlenebileceğini vurguladı.
Karamollaoğlu, toplu iş sözleşmelerinin açlık sınırının üstüne çıkamadığını belirtti. Milli gelirin adil şekilde dağıtılması gerektiğinin altını çizen Karamollaoğlu, “adil dağıtımda? Bugün sendikalar bile bunu dile getirme cesaretini bile kendilerinde bulamıyorlar. Çünkü şu anda bütün toplu sözleşmeler, yıllardır hep asgari açlık sınırında müzakeresi yapılıyor.” Dedi.
Ekonomide 2 konuyu hep gündeme getirdiklerini ifade eden Karamollaoğlu, “Bir ülke ancak üreterek güçlenir. Sadece inşaatla, yollarla, yüksek binalarla, büyük stadyumlarla güçlenmez. Ancak üretime dönük sanayiyle, ihtiyacımızın tamamını kendimiz karşılayacak bir ortam oluşturursak güçlü hale geliriz. Bu birinci şart. İkinci şart, işte oradan kazanılan milli gelir toplumda adil bir şekilde dağıtılırsa huzur olur. İki prensip, üreterek kalkınmak ve milli geliri adil olarak dağıtmak. Bu nasıl sağlanacak, adil dağıtımda? Bugün sendikalar bile bunu dile getirme cesaretini bile kendilerinde bulamıyorlar. Çünkü şu anda bütün toplu sözleşmeler, yıllardır hep asgari açlık sınırında müzakeresi yapılıyor. Hiçbir zaman açlık sınırının üzerine çıkamıyor. Ama bir de yoksulluk var. Açlık sınırı 4 bin liraysa yoksulluk sınırı devletin resmi rakamına göre 10 bin, sendikalara göre 12 bin. O kadar rakamı bu kara çalışana nasıl vereceğiz? Bugün ki kafayla veremezsin. Ama sen sağlam bir iradeye sahipsen, garibanın derdiyle dertlenmek istiyorsan yaparsın.” Diye konuştu.  
Konuşmaların ardından oylamaya geçilirken, tek listeyle gidilen seçimde mevcut başkan Av. Sinan Tekin, delegelerin güvenoyunu alarak yeniden il başkanı seçildi.
Tekin’in listesi şu isimlerden oluştu;
Asil üyeler “Cemal Kaya, Faruk Yalçınkaya, Halil İbrahim İriş, Hasan Yüzer, İsmail Yüksel, Mehmet Akif İriş, Mehmet Sevinç, Mustafa Tekin, Remzi Akgül, Selim Kaya, Selim Tekin, Sinan Ersin, Talha Çelebi, Tezcan Karakütük”
Yedek üyeleri ise “Hüseyin Keçici, Ahmet Macit, Hüseyin Es, Davut Okumuş, Durali Yılmaz, Mustafa Hayırlı, Nejat İşler, Ramazan Birol, Hamit Kılıç, Kemal Durkaya, İkbal Hatipoğlu, Mesut Çınar, Ünal Uludağ, Yusuf Devecioğlu, Alper Filiz” oluşturdu.   (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 156 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum