TDP’de delegeler değil üyeler seçecek

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Kurucu Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, 26 Eylül Pazar günü yapılacak büyük kongrede genel başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Sarıgül, herksin genel başkanlığa aday olabileceğini, partinin genel başkanın delegeler tarafından seçilmeyeceğini parti üyeleri tarafından seçileceğini söyledi.

TDP’de delegeler değil üyeler seçecek

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Kurucu Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, 26 Eylül Pazar günü yapılacak büyük kongrede genel başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Sarıgül, herksin genel başkanlığa aday olabileceğini, partinin genel başkanın delegeler tarafından seçilmeyeceğini parti üyeleri tarafından seçileceğini söyledi.

TDP’de delegeler değil üyeler seçecek
13 Eylül 2021 - 09:47

Delege ağalığı döneminin bittiğini belirten Sarıgül, “Parti yöneticilerimizi milletvekilli adaylarını, belediye başkan adaylarını, genel başkanı delegeler seçmeyecek.  Partiye kayıtlı üyeler seçecek.” Dedi.

Edirne’ye gelen Türkiye Değişim Partisi (TDP) Kurucu Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, bir otelde partiler ile bir arya gelerek basın toplantısı düzenledi. Sarıgül, TDP’nin büyük kongresinin 26 Eylül Pazar günü Ankara’da yapılacağını söyledi. Kongrenin düğün olduğunu belirten Sarıgül, “İl, ilçe kongrelerimiz bizim nişanımız. 26 Eylül Pazar günü büyük kurultayımızı Ankara’dan yapacağız. 26 Eylül’de artık düğünümüzü yapıyoruz. Düğünümüzü güzel yapalım. Düğünümüzde öyle projeleri kamuoyu ile buluşturacağız ki Ankara’da büyük kurultayımızdan evinize dönerken herkes diyecek ki yeni bir iktidar doğuyor. Yeni bir başbakan doğuyor.” İfadelerine yer verdi.
‘GENEL BAŞKANLIĞINA ADAY OLMA İSTEYEN HERKES MÜRACAAT YAPABİLR’
Herkesin TDP genel başkanlığına aday olabileceğin belirten Sarıgül, “Aday olmak isteyen bütün arkadaşlarımız müracaatlarını yapabilirler. Herkes TDP’nin Genel Başkanlığına aday olabilir. Ben bundan dolayı da çok ama çok büyük mutluluk duyarım. Sandık kurulacak genel başkan adaylarına üyelerimiz oylarını kullanacaklar.  İlk defa Türkiye’de bir reformu biz gerçekleştireceğiz. Aday olan arkadaşlar içeresinde   partili arkadaşlarımız tarafından kullanılan oyda en yüksek oyu alan bizim genel başkanımız olacak. Bizim partimizde kavga, problem, koltuğa gelmedi diye kuşen arkadaşları beklemeyin.  Bizim partimize katılanlar inanç adamı, yürek adamıdır” Diye konuştu.
‘ÜYE OLAN HERKES ÜLKEM İÇİN NE YAPABİLİRİM DİYE UYANIYOR’
Sarıgül, TDP’de görev alanların rütbe heyecanı olmadığını hizmet heyecanının olduğunu söyledi. Partide bulunan herkesin ülke için ne yapılabileceklerini düşündüklerini ifade eden Sarıgül, “Partimize üye olan herkes sabah uyandığında ülkem için ne yapabilirim diye uyanıyor. Burası bireysel çıkarcıların yeri değil halkın yeridir.26 Eylül’de genel başkanlığa aday olacaklar ilk defa partimize kayıtlı üyelerin katılacağı eğilim yoklaması ile belirlenecektir. Bu Türkiye’de bir reform. Bazı siyasi partiler bunu kopya çekmeye başladılar. Utanmadan söyleyebilirsin am bir teşekkür edersin.” Sözlerine yer verdi.
‘PARTİNİN EN YÜKSEK MAKAMI PARTİ ÜYELİĞİDİR’
Sarıgül, Parti’den yüksek makamın parti üyeliği olduğunu, delege ağalığına son verdiklerini söyledi. Parti’nin genel başkanın delegelerin seçmeyeceğini, parti üyelerinin seçeceğini vurgulayan Sarıgül, “Partinin en yüksek makamı parti üyeliğidir. Parti yöneticilerimizi Milletvekilli adaylarını, Belediye Başkan adaylarını, genel başkanı delegeler seçmeyecek.  Partiye kayıtlı üyeler seçecek. Neden bu önemli. Delege sayısı partilerde azdır. Üyeler daha çoktur. Az sayıda ki kişiyi etki altına almak kolaydır. Delege ağıda gücünü buradan alır. Delegeler parti içi mücadele veriri üyeler ise ülkeyi yönetmek için mücadele verir. Delegenin oyu ile ömür boyu genel başkan olabilirsin ama başbakan olmazsın. Biz delege ağalığına son vereceğiz. Delege başkanlı o ilçeyi kendi tekeline alacak, yağ çekecek sonra gelecek ve sonra parti içeresinde milletvekili olacak. O dönem bitti.” İfadelerine yer verdi.
Sarıgül, TDP’nin tüzüğün diğer partilerden farklı olduğunu üst üste iki seçim kaybedenin genel başkanının görevini bir başka arkadaşına bırakacağını söyledi.
‘EDİRNE’DE TDP GENEL BAŞKANLIĞINA ADAYLIĞIMI AÇIKLIYORUM’
Ülkenin vicdanlı yönetim ve vicdanlı kadrolara ihtiyacı olduğunu ifade eden Sarıgül, “TDP sessizlerin sesi kimsesizlerin kimsesidir. TDP milletin inancı, milletin demokratik bir kalkınmasıdır. İnsanlığa saygıyı, millet ve ülke sevgisini, bağımsızlığı her zaman en önde tutar. Edirne’de TDP genel başkanlığına adaylığımı açıklıyorum.” Dedi. (Haber-Fotoğraf: Alp Togan BOLU)
 

Bu haber 174 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum