Meslek örgütleri 1 Mayıs için başvuracak

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Avukatoğlu, 1 Mayıs ile ilgili afişlerin astırılmadığını ifade etti. Avukatoğlu, 30 Nisan günü Saraçlar caddesinde sosyal mesafeye uygun olarak basın açıklaması yapmak için Edirne Valiliğine başvuru yapacaklarını söyledi.  

Meslek örgütleri 1 Mayıs için başvuracak

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Avukatoğlu, 1 Mayıs ile ilgili afişlerin astırılmadığını ifade etti. Avukatoğlu, 30 Nisan günü Saraçlar caddesinde sosyal mesafeye uygun olarak basın açıklaması yapmak için Edirne Valiliğine başvuru yapacaklarını söyledi.  

Meslek örgütleri 1 Mayıs için başvuracak
27 Nisan 2021 - 09:59

Edirne Emek ve Meslek Odaları, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesinde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi.
Disk, Türk İş, Türk Tabipler Birliği, Birleşik Kamu İş, KESK, Edirne Bileşenleri ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi adına basın açıklamasını Aziz Avukatoğlu okudu. Avukatoğlu, 30 Nisan günü Saraçlar caddesinde sosyal mesafeye uygun olarak basın açıklaması yapmak için Edirne Valiliğine başvuru yapacaklarını ifade etti.
Avukatoğlu, “1 Mayıs 2021 birlik mücadele ve dayanışma gücünde büyük kitlelerle merkezi biçimlerde olmasa da çok yaygın biçimde sağlıklı, güvenceli ve insanca yaşam umutlarımızı yan yana getireceğiz. Taleplerimiz için mücadeleyi yan yana büyüteceğiz.
Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlanmalı acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulmalıdır. Çalışırken hastalanan emekçiler için KOVİD-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin. İşsizlik sigortası fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere verilmeli. Asgari ücret üzerindeki tüm vergiler ve kesintiler sıfırlansın. İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin. Çalışma süreleri azaltılsın. İstanbul sözleşmesi uygulansın.”  Dedi.
“MEVCUT DÜZENİN NE KADAR YETERSİZ OLUNDUĞUNU ÇOK ACI BEDELLER ÖDEYEREK YAŞADIK”
2020 yılında 1 mayısın kitleler halinde kutlanamadığını ifade eden Avukatoğlu, “Dünya emekçileri iş gelir ve sosyal güvenlik taleplerini pandemi koşullarında emeğin yaratıcı gücüyle buldukları yöntemlerle tek ses tek yürek olarak getirmişlerdi. Aradan bir yıl geçti Mevcut düzenin insanlığının temel sorunlarının çözümünde ne kadar yetersiz olduğu çok acı bedeller ödeyerek bir kez daha görüldü.  On yıllardır dünya halklarına sınırsız bir emek ve doğa sömürüsü, savaşlar, ekonomik krizler, artan eşitsizlikler, yoksulluk, işsizlik dışında hiçbir şey sunmayan bu düzen KOVİD-19 salgınıyla insanlığın geleceğini tehdit ediyor.” sözlerine yer verdi.
“NE PAHASINA OLURSA OLSUN ÇARKLAR DÖNECEK”
Koronavirüs aşısının ticari meta haline gelmesinin bedelini insanlığın ödediğini belirten Avukatoğlu, “Uluslararası sendikalar konfederasyonu, 1 Mayıs 2021’de yeni bir toplumsal sözleşme ve herkese aşı hakkı mücadelesini büyütme çağrısı yapıyor. Açık alanlarda nefes almamız yasaklanıp, kapalı ortamlarda çalışmaya zorlanıyoruz. Ne pahasına olursa olsun çarklar dönecek inadıyla insan yaşamını piyasaya kurban eden bir anlayışla ve aşı tedari başarısızlıkla göz göre göre hastalanıyoruz, ölüyoruz ve tükeniyoruz. Böyle salgın ile mücadele olmaz.” İfadelerine ye r verdi.
Türkiye’nin Pandemi döneminde en az nakdi destek veren ülkelerden olduğunu ifade eden Avukoğlu, “İşsizlik her gün yeni rekorlar kırıyor. Kod 29 ile tazminat bile alamAdan işimizden ediliyoruz. Milyonlarca çalışan ve ailesi ücretsiz izin dayatması ile günde 50 lira ile yaşamaya mahkum ediliyor. Gıda enflasyonu ile milyonlar açlık sınırının altına itiliyor.
1 Mayıs ile ilgi afişlerin astırılmadığını ifade eden Avukatoğlu, “1 Mayıs yasaklarına pandemi gerekçe gösteriliyor. Kimi valilikler binamız başta olmak üzere, kentlerin dört bir yanına asmak istediğimiz, 1 Mayıs afişlerimiz ve pankarlarımızda bulaşan bir mutasyon keşfediyor. Bu ülkenin işçileriyle emekçileri ile alay ediliyor.” Şeklinde konuştu.  (Haber-Fotoğraf: Alp Togan BOLU)
 

Bu haber 266 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum