Memleket Partisi sokak hayvanlarını unutmadı

Memleket Partisi Edirne İl Teşkilatı tarafından “4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü” nedeniyle vatandaşlara sokak hayvanlarını beslemesi için mama dağıtıldı. 

Memleket Partisi sokak hayvanlarını unutmadı

Memleket Partisi Edirne İl Teşkilatı tarafından “4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü” nedeniyle vatandaşlara sokak hayvanlarını beslemesi için mama dağıtıldı. 

Memleket Partisi sokak hayvanlarını unutmadı
04 Nisan 2022 - 17:46

Dünya üzerinde milyonlarca sokak hayvanının şiddetle karşı karşıya kaldığını belirten Memleket Partisi Edirne Merkez İlçe Başkan Vekili Selvi Öztaş, iktidara geldiklerinde hayvanların yaşam hakkını anayasal güvence altına alacaklarının altını çizdi.
Memleket Partisi Edirne İl Teşkilatı üyeleri, 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü nedeniyle Saraçlar caddesi’nde mama dağıtımında bulundu.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Memleket Partisi Edirne Merkez İlçe Başkan Vekili Selvi Öztaş, sokak hayvanlarına uygulanan şiddete dikkat çekerek; 4 Nisan’ı kutlama günü değil anma günü olarak nitelendirdiklerini belirtti. Öztaş, “Bilindiği üzere her yıl 4 Nisan Günü, sokaklarda yaşam mücadelesi veren hayvanların durumuna dikkat çekerek farkındalık oluşturmak amacı ile "Dünya Sokak Hayvanları Günü" olarak kutlanmaktadır. Ancak; dünya üzerinde milyonlarca sokak hayvanı açlıkla, barınma sorunuyla, insanlar tarafından istismarla ve şiddetle karşı karşıyayken, bugünü bir "kutlama günü" olarak değil, katledilen binlerce sokak hayvanının anısına bir "anma günü" olarak değerlendirmek en doğrusu olacaktır.  Ülkemizde; hayvanların yaşam hakkını korumak için çıkarılan "5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu" ne yazık ki hayvanların hakkını korumanın çok gerisindedir. Hayvanların yaşam hakkının korunduğunu söyledikleri bu kanunun yetersizliğinden dolayı; hemen her gün sokaklarda şiddet gören, istismara uğrayan, katledilen hayvanlarımız vardır” dedi.  
“ONLARLA BİRLİKTE YAŞANACAK BİR DÜNYA MÜMKÜN”
Hayvanların yaşam haklarını anayasal güvence altına alacaklarını vurgulayan Öztaş, “Memleket Partisi Edirne İl Teşkilatı olarak; yaşam hakkının her zaman yanında olduğumuzu söylüyoruz. "Onlarla birlikte yaşanacak bir dünya mümkün!" diyoruz.  Ve sizlere söz veriyoruz! Memleket Partisi iktidarında;   Hayvanların "duygulu varlıklar" olduğunu yasada açık bir şekilde tanımlayarak, onların yaşam hakkını "Anayasal Güvence" altına alacağız.  Sahipli/sahipsiz hayvan ayrımını kaldırarak, hayvanlara yönelik işlenen fiillerin cezalandırılmasında eşitlik sağlayacağız. Hayvanlara yönelik işkence, istismar ve katliamların önüne geçmek için gerekli tedbirleri alarak cezai yaptırımları arttıracağız. -Çalışmalarımızı başta UNESCO tarafından yayınlanan "Hayvan Hakları Bildirgesi" olmak üzere ilgili uluslararası bildirgeler ve sözleşmeleri göz önünde tutarak ilgili sivil toplum örgütleri ile birlikte yürüteceğiz. Memleket Partisi iktidarında, "4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Gününü bir anma günü olarak değil, bir bayram günü gibi kutlayacağız. O güne kadar bu memleketin insani için, hayvanı için, ağacı için mücadeleye devam” şeklinde konuştu.  (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 528 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum