Makendonya kulesi müze için gün sayıyor

 Edirne merkezinde yer alan tarihi Makedonya Kulesi’nin müze haline getirilmesi çalışmalara hız kazanırken, Merkez taksi durağının kule yanından kaldırılarak başka yere alınması kararı dün yapılan belediye meclisinden geçti. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Şimdi müze yapılması için oradaki caddenin bir düzenlemeye ihtiyacı var. Konuyu Valimiz ile görüştük. Bu nedenle oradaki taksi durağının başka bir yere alınması gerekiyor.” Dedi.

Makendonya kulesi müze için gün sayıyor

 Edirne merkezinde yer alan tarihi Makedonya Kulesi’nin müze haline getirilmesi çalışmalara hız kazanırken, Merkez taksi durağının kule yanından kaldırılarak başka yere alınması kararı dün yapılan belediye meclisinden geçti. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Şimdi müze yapılması için oradaki caddenin bir düzenlemeye ihtiyacı var. Konuyu Valimiz ile görüştük. Bu nedenle oradaki taksi durağının başka bir yere alınması gerekiyor.” Dedi.

Makendonya kulesi müze için gün sayıyor
07 Nisan 2021 - 09:40

Edirne Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan Toplantısı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Belediyenin 2020 yılı faaliyet raporunun da görüşüldüğü toplantıda dördü gündem dışı olmak üzere 28 madde karara bağlandı.
Toplantıda ilk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan otopark yönetmeliği değişikliği görüşüldü. Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan otopark yönetmeliği birkaç kez ertelendi. En son 1 Nisan tarihi itibariyle uygulamaya geçilme kararı yayınlandı. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir yönetmelik yayınladı. O yönetmelik Bakanlar Kurulu’nca kabul edildi. 1 Nisan itibaren de yürürlüğe girdi. Bizim hem imar kanunu hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmeliği kapsamında belediye meclisimizde bütçe ile ilgili bir karar almamız gerekiyor. 2021 yılı vergi, resim, harç ve ücret tarifeleri cetvelinde bir değişiklik yapılması gerekiyor” diye konuştu.
2021 yılı vergi, resim, harç ve ücret tarifeleri cetvelindeki değişiklik oy birliği ile kabul edildi.
MAKEDONYA KULESİ MÜZE OLUYOR
Edirne merkezinde yer alan tarihi Makedonya Kulesi’nin müze haline getirilmesi konusu da meclisin bir diğer gündem maddesi oldu. Buranın bir müzeye dönüştürülmesinin yıllardır Edirne’nin özlemi olduğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Birçok kişinin uğrası ile Kültür Bakanlığı oranın bir müze olarak düzenlenmesinin kararını verdi. Şimdi müze yapılması için oradaki caddenin bir düzenlemeye ihtiyacı var. Konuyu Sayın Valimiz ile görüştük. Bu nedenle oradaki taksi durağının başka bir yere alınması gerekiyor” dedi. Söz konusu taksi durağının başka yere konumlandırılması maddesi de oy birliği ile kabul edildi.
SULTAN HOTEL, BELEDİYE TARAFINDAN KİRALANACAK
Gündemin diğer bir maddesi de yine şehir merkezinde bulunan Sultan Hotel’in belediye tarafından kiralanması oldu. Pandemi nedeniyle Sultan Hotel’in açılmadığını sahiplerinin de belediyeye ‘burasının kiralanması talebinde bulunduğunu belirten Başkan Gürkan, “Toplamda 86 odası, bir restoranı ve bahçesi olan bir bina. Kira şartları ve kira ücreti ile ilgili bir komisyon kurulacak. Komisyon değerlendirmesini yapacak. Burasını okullar açık olduğunda kız öğrenci yurdu olarak; diğer zamanlarda da belediyenin özellikle Kırkpınar dönemlerinde, ciddi bir şekilde otel parası veriyoruz, belediyenin misafirlerini ağırlamak amacıyla otel olarak kullanılacak. Kişilerin talebi 60 bin TL aylık kira, tüm demirbaşı ile birlikte. Ama biz bunun yüksek olduğunu söyledik. Burası kapıyı açıp kullanılabilecek bir halde. Yatırım maliyeti yok” diye konuştu.
Başkan Gürkan’ın önerisiyle her parti grubundan bir ismin katılımıyla komisyon oluşturulmasına ve komisyonun konuyla ilgili çalışma yapmasına oy birliğiyle karar verildi.
TED EDİRNE KOLEJİ İLE ORTAK PROTOKOL
Son zamanlarda Meriç Nehri’nde sık sık gerçekleştirilen kürek sporlarının geliştirilmesi amacıyla Edirne Belediyesi ve TED Edirne Koleji ile ortak bir protokol yapılması konusunda da Belediye Meclisi’nde karar alındı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Gürkan, “Valiliğimizin 3 Nehir, 1 Şehir isimli bir projesi var. 2014 yılında biz de Tunca Nehri için böyle bir proje yapmıştık ama DSİ’den izin alamamıştık. Valimiz izinlerini aldı. 10 Mart’ta ilimizi ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanımız da bu projeye destek vereceğini beyan etti. Bu bağlamda Meriç Nehri’nde yapılacak olan düzenlemeler ile Meriç Nehri’nde bir göllenme oluşacak ve buralarda kano, yelken, kürek yarışları gibi faaliyetler de olacak. Tabi bu dünyada bir çok ülkenin katıldığı bir spor dalı. Bu bağlamda şehrimizde faaliyette bulunan TED Edirne Koleji’nde de öğrencilerimiz kürek ve yelken kulübü kurmuşlar. Tabi o kanolar için bir depolama alanı gerekiyor. Burada bizim de bir tarlamız var. Burada ortak bir projeye yapmak ve Edirne’de kurulacak bundan sonraki bu tür kulüplere destek olma amacındayız. Edirne Doğa Sporları Kulübü’nün de bize bir başvurusu oldu. Gündem çıktığı için yetiştiremedik. Bu kulüplerin desteklenmesi gerektiği düşüncesindeyiz” şeklinde konuştu.
Görüşmenin ardından proje ile ilgili protokol yapılması konusunda Belediye Başkanı Recep Gürkan’a yetki verilmesi kabul edildi.
 

Bu haber 404 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum