Lavantada ilk hasat Vali Canalp'ten

Lavanta Tarla Günleri etkinliklerinin 4’üncüsü Tarımsal Araştırma Enstitüsü Bahçesinde başladı. Vali Ekrem Canalp Lavanta tarlasında bitkinin çiçeklerini makasla keserek ilk hasadı gerçekleştirdi. Açılış konuşmasını yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Lavanta tarlalarına ilginin arttığını söyledi.

Lavantada ilk hasat Vali Canalp'ten

Lavanta Tarla Günleri etkinliklerinin 4’üncüsü Tarımsal Araştırma Enstitüsü Bahçesinde başladı. Vali Ekrem Canalp Lavanta tarlasında bitkinin çiçeklerini makasla keserek ilk hasadı gerçekleştirdi. Açılış konuşmasını yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Lavanta tarlalarına ilginin arttığını söyledi.

Lavantada ilk hasat Vali Canalp'ten
12 Haziran 2021 - 09:25

Lavanta’nın ekonomik bir değer olduğunu vurgulayan Canalp, “lavanta tarlaları yoğun şekilde ekimini yaptığınız zaman arı üretimi, bal üretimi açısından da arıcılık açısından da son derece kıymetli bir bitki.” Şeklinde konuştu.
Edirne Valiliği öncülüğünde ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile Edirne Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen Lavanta Günlerinin dördüncüsü dün başladı. Fotoğraf tutkunlarının buluştuğu Lavanta Bahçeleri adeta bir fotoğraf sahnesi oldu. Etkinliğin açılışına Edirne Valisi Ekrem Canalp eşi Dr. Ayten Canalp, Belediye Başkanvekili Selçuk Çakır, Protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve davetliler katıldı.
“EDİRNE DEMEK TURİZM DEMEK”
Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne’nin turizm şehri olduğunu vurguladı. Edirne’nin ekonomisini turizm ve ticaret alanında geliştirmek zorunda olduklarını belirten Vali Canalp, “Edirne demek nerden bakarsanız bakın turizm demektir. Biz sanayisi olan bir il değiliz, sanayisiyle gelişmeye çalışan bir il değiliz. Biz temelinde kültür turizminin olduğu ve kültür turizmininde ekonominin temeli olduğu bir iliz. Turizm bizim ilimizin ekonomisinin temeliyse ,ticaret bizim ekonomimizin temeliyse bizde ilimizin ekonomisini, sosyal kültürel hayatını turizm ve ticaret üzerinden inşa etmek ve geliştirmek zorundayız. Önümüzdeki hafta sahillerimizde Saros bölgesinde canlı şekilde yoğun şekilde deniz turizmi başlayacak. Kültür turizm inşallah önümüzdeki dönemde ticareti de önümüzdeki dönemde Edirne merkezde yaşıyor olacağız. Son bir haftayı gözümüzün önüne getirmeye çalışalım. Geçen hafta Cumartesi günü TED Edirne Kolejimizin öncülüğünde bir spor turizmi etkinliğine Meriç nehri üzerinde kayıklarla, sandallarla, kanolarla kürek festivaline hepimiz şahit olduk. Bu bir turizm örneğidir. Bu spor turizmi demektir. Hafta içerisinde hepimiz beraberce pistin yapımı yüzde 90 seviyesine gelmiş olan Motocross içinde motor sporları açısından önemli Edirne’yi merkez haline getirecek başka bir etkinliğe beraberce ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadık.” Dedi.
“EKONOMİK BİR DEĞER”
Lavanta’ya ilginin arttığını belirten Canalp, Lavanta’nın ekonomik açıdan çok kıymetli bir bitki olduğunun altını çizdi. Vali Canalp, “Lavanta günden güne genel olarak Trakya bölgesinde de her geçen gün ekim alanları genişliyor. Çiftçi ve köylülerimizin de ilgi ve alakası tıbbi aromatik bitkilere daha fazla ilgi artıyor. Profesyonel şirketlerde günden güne daha fazla tıbbi aromatik bitkilere özellikle lavantaya ilgi alakayı göstermeye devam ediyorlar. Lavanta pek çok açıdan kıymetli ve değerli bir bitki. Bir defa Adnan beyde güzel ifade etti tıbbi aromatik bir bitki. Biraz sonra buradan suyunu çıkartacağımız bu bitki ekonomik bir değer ama aynı zamanda lavanta tarlaları yoğun şekilde ekimini yaptığınız zaman arı üretimi, bal üretimi açısından da arıcılık açısından da son derece kıymetli bir bitki. Lavanta’nın balı modoflora bağlı olarak ifade ediliyor ve kilosu 25 Avro’dan başlayıp 150 Avro’ya kadar artan ekonomik bir değer. Bu şekilde lavanta ekimi arttıkça otomatik olarak lavanta balının üretimi de kendiliğinden artıyor. Bu da çiftçilerimize ekonomik bir değer olarak katkı sağlamaya devam ediyor. Üçüncü olarak lavanta aynı zamanda turistlikte bir ürün. Bizim tarihi değerlerimiz turizm açısından ehemmiyet arz ediyorsa denizimiz, sahillerimiz turizm açısından ehemmiyet arz ediyorsa lavanta tarlaları da ekimi arttıkça yine turistlik bir değer olarak ön plana çıkıyor.” Şeklinde konuştu.
Açılış sonrası Edirne Valisi Ekrem Canalp ve eşi Dr. Ayten Canalp Lavanta tarlalarını gezdi. Vali Canalp, lavanta bitkilerden yağ çıkarma işlemini gerçekleştirdi.  (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 218 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum