‘Arıtma tesisimiz tıkır tıkır çalışıyor’

Tekirdağ Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Ergene Nehri’nin kirliliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

‘Arıtma tesisimiz tıkır tıkır çalışıyor’

Tekirdağ Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Ergene Nehri’nin kirliliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

‘Arıtma tesisimiz tıkır tıkır çalışıyor’
12 Haziran 2021 - 09:23

Hükümet tarafından Ergene Nehri’ni CHP’li belediyeler kirletiyor sözlerine cevap veren Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, “Uzunköprü arıtma tesisimiz tıkır tıkır çalışıyor herhangi bir sıkıntısı asla ve katta yok. Zaten eş zamanlı olarak hem Ergene’den hem de arıtma tesisimizin arıtma sonuçları bağımsız labaratuarlar tarafından da değerlendiriliyor. Bunu da kamuoyu ile sıklıkla paylaşıyoruz. Arıtma tesisinin bu sonuçlara rağmen çalışmadığını söylemek bizim için büyük bir haksızlık.” İfadelerini kullandı.
“BİZİM ERGENE’Yİ KİRLETECEK BİR ŞEYİMİZ YOK”
Ergene’nin şuan en kirli dönemde olduğunu ifade eden Tekirdağ Büyük Şehir Belediye Başkanı Albayrak, Tekirdağ’da 7 tane ileri biyolojik arıtma olduğunu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlendiğini söyledi. Albayrak, “bütün bu eylem planları Ergene derin deşarjının Marmara’ya basılmadan alınmış tedbirler dedim. 22 tane plan yapmışlar Ergene derin deşarjı burada görünmüyor. Ergene derin deşarjı masaya yatırılması gereken derin bir konu. Hükümetin en büyük projelerinde bir tanesi. 2011 yılından bu yana çok sözler verildi. Aslında 2011 yılında bu yana 10 yıl geçti balık tutulacak kadar olmalıydı. Sayın Cumhurbaşkanımıza yanlış bilgiler veriliyor. Ergene pırıl pırıl akıyor mu diye sordu. Ergene’nin şuan en kirli zamanı. Ergene derin deşarjından sonra denize gidecek olan kısımdan su basılacak. Buraya basılacak olan 10-12 tane OSB’nin arıtılmış suları basılacak ve biz büyük şehir olarak atıklarımızı derin deşarja verme kararı vermedik şuanda.  Ama şuanda denize verilmiş arıtılmış bir gram bile su yok. bunların içeride sadece Çerkez köy OSB arıtma tesisi ile çıkış yapıyor Ergene’ye veriyor suyu. O suyu oradan aldığında Ergene daha da kirli olacak. Şuan o su ergeneyi daha da seyreltiyor.  Şu anada Tekirdağ’da 7 tane ileri biyolojik arıtma var tam çalışıyor bakanlık tarafından denetleniyor. Şuan bizim Ergene’yi kirletecek bir şeyimiz yok.” dedi.
“SANAYİ ATIĞI OLDUĞU ZATEN HER HALİNDEN BELLİ”
Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Uzunköprü arıtma tesislerinin çalıştığını söyledi. Arıtma tesisinin çalışmadığını söylemenin kendileri için haksızlık olduğunu ifade eden Becan, “Bizim arıtma  tesisimizle ilgili biliyorsunuz AK parti il başkanının da talihsiz bir açıklaması olmuştu ona bir cevap vermiştik. Bunun sayın Cumhurbaşkanı tarafından da dillendirilmesi bizi ziyadesi ile üzdü. Çünkü bölgemizde ki Uzunköprü adına gönül rahatlığı ile konuşabilirim ki Uzunköprü arıtma tesisimiz tıkır tıkır çalışıyor herhangi bir sıkıntısı asla ve katta yok. Zaten eş zamanlı olarak hem Ergene’den hem de arıtma tesisimizin arıtma sonuçları bağımsız labaratuarlar tarafından da değerlendiriliyor. Bunu da kamuoyu ile sıklıkla paylaşıyoruz. Arıtma tesisinin bu sonuçlara rağmen çalışmadığını söylemek bizim için büyük bir haksızlık. Arıtma tesisi olmadığı vakit çok öncelerde atıkların Ergene’ye gittiğini biliyoruz. O dönemde bile Ergene’de balık tutuluyor,yüzülüyordu.Demek ki arıtma tesisi olmadığı zaman da aslında Uzunköprülüler Ergene’yi kirletmiyorlardı. Ergene’nin yanı gittiğinde görüyorsunuz su simsiyah akıyor,Uzunköprülülerin öyle bir atıkla Ergene nehrini  kirletmeleri mümkün değil sanayi atığı olduğu  zaten her halinden belli. Doğal atıklarla da canlılara zarar verilmediği de aşıkar,sanayi atıklarının Ergene’de ki tüm canlı yaşamına zarar verdiği ve kirliliğin sebebinin de sanayi bölgesinde ki fabrikaların arıtma tesislerinin çalıştırılmadığı olduğu açık.” İfadelerini kullandı. (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 198 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum