İthalat yasağı memnun etti

Halk sağlığını tehdit eden elektronik sigara ve elektronik nargileyle bu mamullerin tüketiminde kullanılan elektronik cihaz, aksam, yedek parça ve solüsyonlarının ithalatına yasak getirilmesinin ardından Edirne halkı bu yasağın insan sağlığı açısından olumlu sonuçlar vereceğini söyledi.

İthalat yasağı memnun etti

Halk sağlığını tehdit eden elektronik sigara ve elektronik nargileyle bu mamullerin tüketiminde kullanılan elektronik cihaz, aksam, yedek parça ve solüsyonlarının ithalatına yasak getirilmesinin ardından Edirne halkı bu yasağın insan sağlığı açısından olumlu sonuçlar vereceğini söyledi.

İthalat yasağı memnun etti
26 Şubat 2020 - 00:06
Reklam

Yapılan röportajla sigara ve türevlerinin sağlığı tehdit ederek, çeşitli hastalıkları tetiklemesi ve sebep olması nedeniyle kullanan ve kullanmayan herkesin bu konuda hassas olduğu görüldü.
Haber-Fotoğraf: Hatice ÖZSOY
Geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile getirilen yasağın ardından elektronik sigara kullananlar kara kara düşünmeye başladı. Elektronik sigaranın daha zararsız olduğunu düşünerek kullanan vatandaşsa soluğu hangisinin daha zararlı hangisinin daha zararsız olduğunu araştırmakta buldu.
Edirne’de sigara içen, içmeyen, geçmişte içmiş şimdilerde ise bıraktığı için memnun olduğunu söyleyen vatandaşlara elektronik sigaranın ithalatının yasaklanmasını sorduk.Sebahattin Vardar, genç yaşlarda sadece 4 sene sigara içtiğini daha sonrasında astım hastalığına yakalanmasıyla sigarayı bıraktığını söyleyerek “Ben şuan sigara içmiyorum genç yaşlarda yaklaşık 4 sene içtim. 20 yıldır da içmiyorum. Gayet memnunum içmemekten. Astım hastası oldum çok kısa süre içmeme rağmen. Şimdilerde elektronik sigarayla ilgili haberler duyuyoruz ithalatının yasaklanmasıyla ilgili. Bu güzel bir karar bence. İnsanları hasta eden her şeyin bende biran önce yasaklanması gerekiyor. Sigarayı bırakmak kolay ben çok kolay bıraktım. Tıkandım bırakacağım dedim kafada bitmesi lazım önce” dedi.
                Nazım Orhan, “47 sene sigara içtim 12 yaşında başladım 57 yaşına kadar hemen hemen. Sonra hastalandım kalp krizi geçirdim bıraktım doktor içme dedi. Sigarayı çok içen biri olarak söylüyorum ben çok zorlandım. Rüyamda sigara içtiğimi görüyordum. Elektronik sigarayla ilgili alınan kararın arkasındayız. Elektronik sigara normal sigaradan daha tehlikeli. İnsanlarımız farkında değil. Eskiden yoktu elektronik sigara falan biz normal içtik. Sonrada zaten bıraktık inşallah herkes bırakır” dedi.
                Ersin Bayer, “Benim bir arkadaşım var çok uzun yıllardan beri elektronik sigara içiyor. Son yaşanan olaylardan sonra, sigara içmeme taraftarıydı zaten elektronik sigarayı da bıraktı. Bunun doğruluğu nedir bilmiyoruz. Elektronik sigara bağlı yeni hastalıklar oluşmaya başlamış. Bilim insanları tarafından mı açıklandı yoksa ortaya atılan bir düşünce mi bilgimiz yok. Fakat birçok insan da bundan rahatsız oldu. Bende çok önceden elektronik sigara içtim. Fakat bıraktım. Çok fazla sahtesi çıktı. Hangisi iyisi hangisi kötüsü bilemedik bıraktık. Daha önceki elektronik sigara cihazları bozulmaya başladı. Ben elektronik sigarada daha memnundum aslında. Fakat normal sigara başladım söylediğim sebeplerden dolayı. Tabi daha rahatsız hissediyorum. Zaten sigara paketleri de tek tik olduktan sonra bütün tütünler aynı olmaya başladı. Sürekli içen insan fark ediyor bunu. Bizler daha rahat olduğunu düşünerek başladık elektronik sigaraya fakat belki de daha çok zarar veriyor bize. Genel olarak sigarayı bırakmak istiyoruz aslında” dedi.
                Remzi Gürtunca, “Ben sigara kullanmıyorum. Başlıca sigaraya karşıyım. Özellikle elektronik sigaranın daha zararlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü kimyasallar ve içerisinde katkı maddeleri ekleniyor, koku, renklendirici vs. arkadaşlarımın kullandığı kadarıyla biliyorum. Haberlerde de gördüm akşam elektronik sigaranın ithalatının yasaklandığını. Güzel bir karar olmuş” dedi.
                Hamit Rodi, “Elektronik sigara dediğimiz şey zaten kanserin kendisi. Yeni yeni hastalıklar çıkartıyor. İkisi de duman ikisi de zararlı. Fakat ben normal sigara içiyorum elektronik sigaranın daha zararlı olduğunu düşünüyorum. İçen de içmeyen de hasta zaten. İthalatın yasaklanmasını olumlu buluyorum. Bir dönem insanlar normal sigaraya para vermesin dediler elektronik sigara alsın dediler ama daha zararlı çıktı. Demek ki yeterince araştırılmadan söylenmiş sözler” dedi.
                “YASAKLANAN HER ŞEY İNSANA DAHA CAZİP GELİR”
Rıza Bektaş, yasaklanan her şeyin insana daha cazip geleceğini belirterek, “Bence elektronik sigara kimyasal olduğu için normal sigaradan daha zararlı. Fakat yasaklanan her şey daha cazip gelir insanlara. İçen içsin. Gerekli bilgilendirme yapılsın. Gerisi insanların kararı” dedi.
                Yahya Matawa, “Ben sigarayı 12 senedir içiyorum. Hiç bırakmayı düşünmedim. Şimdi yasaklanan bir elektronik sigara var. Eğer yasaklandıysa zaten zararlı olduğu içindir. Ben hiç elektronik sigara içmeyi düşünmedim. Denedim birkaç defa hoşuma gitmedi” dedi.
Soner Durak, “Ben sağlığına dikkat eden biriydim yıllardır. Fakat hem sigarayı hem alkolü aynı anda tüketirdim her gün. İkisi aynı anda olunca bana zarar vermeye başladığını hissetim. Eskisi gibi hareket edememeye başladım. Hareketlerimin kısıtlandığını fark ettim. Yaklaşık 4 senedir ikisini de bıraktım. Kullanmıyorum daha sağlıklı bir yaşam sürüyorum. Herkese de tavsiye ederim. Elektronik sigara da normal sigara da zararlı, her ikisi de insan vücudundan başka başka hastalıklara sebebiyet veriyor. İnsanlar herhangi bir hastalığa yakalanmadan bırakabilmeli sigarayı. Benim açımdan olumlu bir karar olmuş, fakat içen için durum nedir bilmiyorum” dedi.
 
 

Bu haber 366 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum