Veli-Der’den özel okul tepkisi

Edirne-Veli Der Yönetim Kurulu tarafından lise yerleştirme sınavı hakkında Edirne Kent Konseyi toplantı salonunda basın açıklaması gerçekleştirildi.

Veli-Der’den özel okul tepkisi

Edirne-Veli Der Yönetim Kurulu tarafından lise yerleştirme sınavı hakkında Edirne Kent Konseyi toplantı salonunda basın açıklaması gerçekleştirildi.

Veli-Der’den özel okul tepkisi
26 Şubat 2020 - 00:05
Reklam

Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK
Düzenlenen basın açıklamasında konuşan Edirne Veli-Der Başkanı Mustafa Aytekin, daha önce sınavla öğrenci alan Anadolu liselerinin bazılarının kapsam dışı bırakılması, sınavla öğrenci alanların da kontenjanlarının azaltılması öğrencilerin okullara yerleştirilmesinde sorunlar yaşanmasına neden olduğunu söyledi.
Bu yıl Edirne’de bin 513 öğrenci fazladan liselere yerleştirme sınavına gireceğini belirten Veli-Der Başkanı Mustafa Aytekin, 2012 yılında uygulamaya konulan 4+4+4 eğitim sisteminin ardından, 60, 66 ve 72 aylık çocukların aynı anda okula başlaması nedeniyle bu yıl Edirne’de bin 513 öğrenci fazladan liselere yerleştirme sınavına gireceğini dile getirdi.
Aytekin, “Liselere girecek öğrenci sayısında yaşanacak artışa rağmen İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ne gibi çözümler ürettiği yönünde açıklamasının olmaması sınav tarihi yaklaşırken başta öğrenciler olmak üzere velilerimizi de kaygılandırmaktadır. İlimizde geçen yıl sınava giren öğrenci sayısı 3 bin 669 iken bu yıl yüzde 41 artışla 5 bin 182 olacaktır. Merkez dâhil tüm ilçelerde yaşanan bu artışa rağmen, öğrencilerimizin ağırlıklı olarak gitmek istediği akademik Anadolu liseleri sayısında herhangi bir artış olmamıştır. Önceki yıllarda sınavla öğrenci alan Anadolu liselerinin bazılarının kapsam dışı bırakılması, sınavla öğrenci alanların da kontenjanlarının azaltılması öğrencilerimizin okullara yerleştirilmesinde sorunlar yaşanmasına sebep olmuştur. Bu yıl da aynı sorunların yaşanmaması için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ne planlıyor? Yeni yapılan Anadolu Lisesi var mı? Sınavla öğrenci alan okulların sayısı arttırılacak mı? Alınacak öğrenci sayılarında kontenjanlar arttırılacak mı? İkili öğretime geçmeyi mi planlıyorsunuz?
       Kısacası öğrencilerimizin ve velilerimizin sorununu çözecek ne gibi önlemler aldığınızı bilmek isteriz. Yoksa öğrencilerimizi ve velilerimizi;  özel okullara,  imam hatip ve meslek liselerine yönlendiren bu sistemin devam etmesinden memnunlar mı? Veli-Der olarak yetkililerden ilimizdeki sıkıntının en aza indirilmesi yönünde tedbirlerin alınması ve kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyor, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.
 
 

Bu haber 325 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum