‘Hızlı PCR testi 6 ilde yapılıyor’

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Kapıkule Sınır Kapısı’nda yapılması planlanan ama bir türlü uygulamaya geçemeyen hızlı ve maliyeti daha düşük PCR testleriyle ilgili olarak, aynı laboratuarın Sağlık Bakanlığı tarafından akredite olarak hızlı PCR testini Türkiye’de 6 ilde yapıldığını söyledi.

‘Hızlı PCR testi 6 ilde yapılıyor’

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Kapıkule Sınır Kapısı’nda yapılması planlanan ama bir türlü uygulamaya geçemeyen hızlı ve maliyeti daha düşük PCR testleriyle ilgili olarak, aynı laboratuarın Sağlık Bakanlığı tarafından akredite olarak hızlı PCR testini Türkiye’de 6 ilde yapıldığını söyledi.

‘Hızlı PCR testi 6 ilde yapılıyor’
08 Haziran 2021 - 10:00

Hızlı ve uygun maliyetli PCR testinin amacının Edirne ekonomisine katkı sağlamak olduğunu vurgulayan ETSO Başkanı Zıpkınkurt, “210 liralık işi 110 liraya yapmaya kalktık suçlu olduk.” Dedi.  Edirne’ye ticareti hareketlilik getirmek ve hız kazanmasını sağlamak amacıyla bu çalışmayı gerçekleştirilmek istediklerinin altını çizen Zıpkınkurt,  Edirne’ye bir para girerse bu paranın herkesin cebine gireceğini vurguladı.
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, günlerdir Edirne kamuoyunu meşgul eden uygun maliyetle ve hızlı sonuç alınabilen PCR Laboratuarları ile ilgili açıklamalarda bulundu. 13 gündür izin beklediklerini ifade eden Zıpkınkurt, “Kapıkule’de 110 lira ’ya PCR testi yapabilmek için 13 gündür izin bekliyoruz. Edirne Valisinin açıklamasını herkes farklı yorumluyor ancak Sağlık bakanlığından akredite bir laboratuar anlaştığımız laboratuar. Yani şu an da söylediğimi gibi Türkiye’de 6 vilayette bu testi yapıyorlar. Test orada kabul oluyor da burada mı kabul olmuyor. Bunu maliyeti 40 lira, kit 16 lira personel gideri, genel giderler 35 lira maksimum 40 lira. Adam diyor ki 110 lira yapacağım para kazanacağım. Şu an da bu 250 liraya yapılıyor. Demek ki buradan birilerine rant gidiyor veya birileri buradan para kazanıyor. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde sizin şantiyeniz, fabrikanız varsa hastane ile veya laboratuar ile anlaşma yapıyorsunuz. Gel benim personelime test yap diyorsun. Kaç para, sayıya göre 90 liraya da 110 lira da 130 liraya da yapan var. 250 lira neyin nesi. Herkesin bunu konuşması lazım. 110 lira mı 250 lira mı? 250 lira olsaydı izin verilecek miydi?” şeklinde konuştu.
“AMACIMIZ YARDIMCI OLMAK”
Amacının Edirne ekonomisine katkı sağlamak olduğunun altını çizen Zıpkınkurt, “Benim görevim Edirne’deki iş insanlarının işini kolaylaştırmak, önünü açmak, Edirne ticaretini geliştirmek. Bunula ilgili ne yapılabilir, insanların dükkânları 13 aydır, 6 aydır kapalı olan var. Edirne’yi nasıl hareketlendirebiliriz, Edirne’deki ticareti nasıl hareketlendirebiliriz hızlandırabiliriz onun çalışmasını yaptım ben arkadaşlarım ile beraber. Bu test işinde de bir çıkış yolu bulduk. Ekonomimiz Bulgaristan’dan gelen turistler ile alakalı. Böyle bir çalışma yaparsak onları rahatsız edecek bir para değil, şehrin ekonomisine, şehrin turizmine katkı sağlarız. Bugün 13 aydan beri kapalı işyerleri var. Bunların çalışanları var işyeri kiraları var. İşletmelerinin genel giderleri, vergileri var. Bu insanlara bizim amacımız yardımcı olmak biz bunu için çıktık yola.” Dedi.
“ŞİKAYETÇİ OLAN KARŞIMA GELSİN”
Bir gazetede çıkan habere tepki gösteren ETSO Başkanı Zıpkınkurt, “Bugün bir yerel basın da çıkmış Edirne esnafı benden şikâyetçiymiş. Gelsin şikâyetçi olan benim karşıma. Bakıyorum beğenilere 150 beğeni var. Çoğu maaşlı, verme bakalım 3 ay maaşını yanında çalışanın bakalım ne olacak. Ama esnaf öyle mi, esnafın dükkânı kapalı kimi kime şikâyet edeceğiz. Bir dükkân nasıl dönüyor, elektrik parası var mı su parası var mı, kirası varım, çalışanı var mı bunun hesabını kimse yapmıyor. Tuzun kuru beğen. Edirne’ye bir para girerse herkesin cebine bir para girer. Yalnız Bulgaristan’a, hizmet sektöründe çalışanlara değil.” Dedi.
 
 
“EDİRNE’YE PARA GİRMEZSE BİRBİRİMİZE BAKARIZ”
Uygun maliyetli PCR testi için birçok girişimde bulunduğun aktaran Zıpkınkurt, Edirne ekonomisine vurgu yaptı. Zıpkınkurt, “İnsanlar bugün dükkânın da para kazanır gider sebze meyve alır. Daire alır araba alır. Dolayısı ile bu parayı herkes paylaşır. Edirne’ye para girmezse hepimiz birbirimize bakarız. 3 ay sonra da Birbirimizi yeriz.İktidar partisi il başkanına ziyarette bulundum. Ankara’da odalar borsalar birliği nezdinde sağlık bakanlığına girişimler de bulundum. İktidar partisi milletvekili ile telefon ile görüştüm bize destek olması açısından. Bir yerde takılıyoruz. Artık takdir kamuoyunun ne diyeyim. 210 liralık işi 110 liraya yapmaya kalktık suçlu olduk.” Diye konuştu. (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 175 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum