Bu kafe bildiklerinizden çok farklı

Vatandaşların, can dostlarımız kedi ve köpekleriyle birlikte gidebileceği bir kafe Edirne’de ilk kez açıldı. Sokak hayvanlarını beslemek ve evcil hayvanıyla gelen müşterilere hizmet vermek amacıyla kurulan ‘Pati Kafe’ hayvan severlerin takdirini kazandı. Vatandaşların, evcil hayvanlarıyla birlikte gelerek kafe’de vakit geçirebileceğini aktaran işletme sahibi Merve Öztürk, “Buranın gelirinin belli bir kısmıyla sokak hayvanlarını hem tedavi ettireceğiz hem de beslenmelerine destek olacağız.” Dedi.

Bu kafe bildiklerinizden çok farklı

Vatandaşların, can dostlarımız kedi ve köpekleriyle birlikte gidebileceği bir kafe Edirne’de ilk kez açıldı. Sokak hayvanlarını beslemek ve evcil hayvanıyla gelen müşterilere hizmet vermek amacıyla kurulan ‘Pati Kafe’ hayvan severlerin takdirini kazandı. Vatandaşların, evcil hayvanlarıyla birlikte gelerek kafe’de vakit geçirebileceğini aktaran işletme sahibi Merve Öztürk, “Buranın gelirinin belli bir kısmıyla sokak hayvanlarını hem tedavi ettireceğiz hem de beslenmelerine destek olacağız.” Dedi.

Bu kafe bildiklerinizden çok farklı
08 Haziran 2021 - 09:58

“İLHAM KAYNAĞIMIZ SOKAK HAYVANLARI”
Pati Kafe işletmecisi Merve Öztürk, Can dostlarımızın daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunu belirtti. Öztürk, Kurulma amaçlarının hayvan severleri toplayarak patili dostlarımıza daha çok yardım etmek olduğunun altını çizdi. Kafe’nin açılma fikrinin sokak hayvanları olduğunu vurgulayan Öztürk, “Bize bu kafeyi açma fikrini veren şey sokak hayvanları oldu. Onlardan ilham aldık. Bildiğiniz gibi Edirne’de birçok dernek bulunmakta, sokak hayvanlarına yardım etmekteler ama bu ne yazık ki yeterli değil. Çoğunun bakıma ihtiyacı var. Dernekler bir takım yardımlarda bulunabiliyor ama sokak canlarının daha fazla şeylere ihtiyacı var. Bir hayvan hastanesi olmadığı için ve onların sigortası bulunmadığı için maliyetler çok yüksek. Hem ilaç maliyeti, hem de tedavi masrafları çok yüksek. Sokakta da çok fazla hayvan olduğu için ne yazık ki çok talihsiz olaylar yaşanmakta. Çatıdan düşenler, araba çarpanlar var. Bir şekilde bunların tedavi ettirilmesi gerekiyor. Dernekler, yardımseverler bir yere kadar yardım ediyor. Bizde bugüne kadar elimizden gelen her şeyi yaptık ama biz daha fazlasını yapmak istiyoruz. Burayı kuruş amacımız öncelikle bu. Biz buranın gelirinin belli bir kısmıyla sokak hayvanlarını hem tedavi ettireceğiz hem de beslenmelerine destek olacağız.Kafenin de olmasının sebebi buraya hayvanseverleri toplamak ve ayrı ayrı insanlar bir araya geldiğinde zaten herkes hayvansever olduğu için ortak bir noktada buluşacaklar. Ortak noktadan hem bize destek olacaklar hem de değişik fikirler ortaya çıkacak. Biz burada bir güç toplayıp, elimizden gelen her şeyi yapmayı hedefliyoruz.” Şeklinde konuştu.  
“EVCİL HAYVANLARIYLA GELEBİLİRLER”
Müşterilerin evcil hayvanlarıyla gelerek kafe’de vakit geçirebileceğini söyleyen Öztürk, “Kendi evcil hayvanınızda da gelebilirsiniz, zaten bizim sokak hayvanlarına her zaman kapımız açık. Bizim kapımızın önünde her zaman mama ve suyumuz var. Mahallemizde gördüğümüz hayvanların her hangi bir tedavi ihtiyacı varsa biz bunları öncelikle destekliyoruz. Tabi ki sokak hayvanları buraya gelecek. Sizde kendi evcil hayvanlarınızla gelebileceksiniz. Burada kendi çay, kahvenizi içerken can dostunuzun da mama ve su ihtiyacını karşılayabileceksiniz.” Diye konuştu.  
“CAN DOSTLARIMIZI BURAYA BIRAKABİLİRLER”
Öztürk, Evcil hayvanı olan vatandaşların bir işi olması durumda hayvanları kafe’ye bırakabileceklerini söyledi. Öztürk, “Hayvan korumadan Mürvet hanım burada. Böyle bir şey yaptığımız bize destek oluyor ve yanımızda oluyor. Mürvet hanımda yıllardır tek başına hem kendi evinde hem de sokakta birçok yerde birçok hayvanı beslemekte ve tedavilerini tek başına yapmaya çalışmakta. Hiçbir geliri yok. Çok fazla yardım da alamıyor, ancak birilerinin yardımlarıyla bir yere kadar yapabiliyor. Bundan itibaren kendisi de bizim yanımızda bulunacak. Bize gönüllü olarak yardım edecek, bizde kendisine gönüllü olarak yardım edeceğiz. Kendi hayvanlarını beslemesinde elimizden geldiği kadar ona destek olacağız. Kendi bu konuda profesyonel bir insan olduğu için de burada insanlar can dostlarını istedikleri gibi Mürvet hanıma teslim edebilirler. O sırada kendisi can dostlarıyla ilgilenecektir. Bu işte kendisi hem sertifikalı hem de profesyonel biridir. Gönül rahatlıyla 1-2 saat bırakırlar, işlerini halledip geri gelip can dostlarını teslim alabilirler.” İfadelerini kullandı.
“BÖYLE BİR YER OLMASI BENİ MUTLU ETTİ”
Gönüllü olarak hayvanların bakımını üstlenen ve Edirne’de birçok sokak hayvanına bakan Mürvet Taşvur, müşterilerin gözü kapalı evcil hayvanlarını kafe’ye bırakabileceğini vurguladı. Taşvur, “Merve hanıma ve eşine teşekkür ediyorum. Böyle bir yer açıp bana destek oldukları için. İnsanların bilinçlenmesi çok önemli hem insanlar bilinçlenecek ve ya sevip sevmeyen de gelebilecek. En azından biz burada onları sevdirmeye çalışacağız. İşleri olduğunda can dostlarını 2-3 saat bize bırakabilirler. Gözleri kapalı bırakabilirler çünkü onlar benim can dostum. Bana zarar gelir onlara asla zarar gelmez. 15 yıldır bu işin içindeyim. Çok savaş veriyorum ve hala vermekteyim. Merve hanım sayesinde devam edeceğiz inşallah biraz güçleneceğiz. Kendisi bana baya destek veriyor. Benim 190’a yakın kedim, 60-70’e yakın köpeğimiz var. Tabi ki yetişemiyorum. Sağolsun sosyal medyadan dostlarım ellerinden geleni yapıyorlar ama ha diyince mama alabileceğimiz bir yer burası oldu. Edirne’de böyle bir yer olması beni çok mutlu etti. İnşallah devamı gelecek. Merve hanımın yanındayım her zamanda olacağım.” Açıklamasında bulundu.
“BU KAFE FARKINDALIK OLUŞTURACAK”
Pati Kafe’nin farkındalık yaratacağını ifade eden Taşvur, can dostları için kafe’nin içinde oyun alanlarının bulunacağını belirtti. Taşvur, “Bu kafe farkındalık oluşturacak. Neden çünkü bankaya, alışverişe, çarşı da rahat gezemiyorlar. Vatandaşlar gelirler 2-3 saat can dostlarını buraya bırakırlar cüzi bir miktar karşılığında. Ben onlara sahip çıkacağım. Can dostlarımız yukarıda bizim yerimiz var orda ister kafeste ister kafessiz rahatlıkla gezebilirler. Mamalarını yiyebilirler. Kafemizde can dostlarımız için oyun alanlarımız olacak şu anda yapım aşamasında bu hafta onu da bitireceğiz.” Dedi.  (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 220 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum