‘Edirne’nin 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşıladık’

Eski Orman ve Su İşleri BakanıProf. Dr. Veysel Eroğlu, Edirne’ye yatırımlar gerçekleştirildiğini, Edirne’de içme suyu meselesini çözdüklerini, içme suyu ihtiyacını karşılayacak Kayalıköy Barajı içme suyu Projesinin hayata geçirdiklerini ifade etti.

‘Edirne’nin 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşıladık’

Eski Orman ve Su İşleri BakanıProf. Dr. Veysel Eroğlu, Edirne’ye yatırımlar gerçekleştirildiğini, Edirne’de içme suyu meselesini çözdüklerini, içme suyu ihtiyacını karşılayacak Kayalıköy Barajı içme suyu Projesinin hayata geçirdiklerini ifade etti.

‘Edirne’nin 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşıladık’
27 Ocak 2021 - 09:59
Reklam

Eroğlu, “Kayalıköy Barajından 58 km uzunluğunda inşa ettiğimiz isale hattı ve günlük arıtma kapasitesi 30.000 m3 olan içme suyu arıtma tesisi ile Edirne şehir merkezine yıllık 21,64 milyon m3 içme suyu verilmektedir. Böylece şehrin 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşıladık.” Dedi.
Eski Orman ve Su İşleri Bakanı, Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun ‘Edirne İli Su Yatırımları ve İçmesuyu Tesisleri’ ile alakalı yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
“Edirne’ye kazandırdığımız daha pek çok baraj, gölet ve sulama tesisi var.Ancak son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Edirne’de şehre kazandırdığımız muazzam içme suyu çalışmaları daha ön plana çıkmaktadır. 2003 yılında iktidara geldiğimizde Edirne içme suyu sıkıntısı yaşayan illerimizden biriydi. Edirne’mizin acil içmesuyu ihtiyacını 2007 yılında Süloğlu Projesi Rehabilitasyon ile karşılamıştık. Ancak şehrin artan nüfusunu da dikkate alarak hazırlamış olduğumuz içme suyu Eylem Planı çerçevesinde uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılayacak Kayalıköy Barajı içme suyu Projesini hayata geçirdik.
Kayalıköy Barajından 58 km uzunluğunda inşa ettiğimiz isale hattı ve günlük arıtma kapasitesi 30.000 m3 olan içme suyu arıtma tesisi ile Edirne şehir merkezine yıllık 21,64 milyon m3içme suyu verilmektedir. Böylece şehrin 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşıladık.
Ülkemizin göz bebeği Edirne için Hükümet olarak gereken bütün içme suyu tesislerini inşa ettik.Ancak Edirne Belediyesinin bu suyun her bir damlasını gözü gibi koruması gerekir. Kayıp kaçakların azaltılması, eksik şebekelerin yenilenmesi ve iyi bir su yönetimi yapması büyük ehemmiyet arz etmektedir.
Suyun yönetimi kolay değildir. Suyu şehre getirmek büyük emek ve yatırım ister. Suyun yönetimi hiçbir şekilde hata kabul etmez. Bilgi, tecrübe, aşk ve heyecan gerektirir. Bugüne kadar Allah’a şükür Edirne’mizi susuz bırakmadık.Su Gibi Aziz Olunuz.
 ‘KANAL EDİRNE PROJESİ İLE MERİÇ NEHRİNİN SULARI TAŞKIN DEĞİL, BEREKET GETİRİYOR’
Kanal Edirne Projesi, ülkemizin örnek projelerinden biri olup son derece faydalı olmuştur. Bakanlığım döneminde bütün illeri ziyaret eder, sıkıntıları yerinde tespit eder ve çözümlerini geliştirerek gerekli talimatları verirdim. Balkan Harbinde Edirne’de şehit düşen dedem Topçu Er HasanzadeMehmed Efendi’nin şehitliğinin yerini tespit için yaptığımız araştırmalarda özellikle Karaağaç Mahallesinde yaşayan vatandaşlarımızın sel taşkınlarından dolayı büyük sıkıntı yaşadığını görüyorduk. Bu sebeple arazi incelemelerimiz sırasında taşkınlara sebep olan Meriç Nehrinin debisini düşürecek bir proje geliştirmemiz gerektiğini tespit ettim. Bilindiği üzere Bulgaristan'dan doğarak, Türkiye-Yunanistan sınırını çizen Meriç Nehri özellikle kış aylarında ani akım yükselmeleriyle Edirne Karaağaç mevkiinde taşkınlara sebep olmaktaydı. Edirneli kardeşlerimizin yaşadığı bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için Bakanlığım döneminde 2015 yılında Kanal Edirne Projesini geliştirdik ve uygulamaya başladık.
Meriç Nehri’nin Edirne şehir merkezinde meydana getirdiği taşkınları sonlandırmak için muazzam bir proje geliştirdik. Adına Kanal Edirne dediğimiz bu muazzam proje büyük bir sun’i nehir niteliğindedir. Kanal Edirne Projesi ile Edirne şehir merkezinde taşkınlara sebep olan Meriç Nehrini baypas ettik. Takriben 50 milyon TL’ye mal olan bu muazzam proje;
50 metre taban genişliğinde, 6,5 metre derinlikte ve 7.800 metre uzunluğa sahiptir. İnşa ettiğimiz bu sun’i kanal üzerine adeta sigorta vazifesi yapan 5 adet araç ve yaya köprüsü inşa edilerek ulaşıma açılmıştır. Meriç’in Arda ile birleştiği noktada meydana gelecek 500 yıl tekerrürlü, debinin %30’u Kanal Edirne ile baypas edilecektir.Nitekim 15 Ocak 2021 tarihinde meydana gelen aşırı yağışlarda Kanal Edirne Projesi çalışarak gelen suyun bir bölümünü taşımıştır. Böylece hem taşkın zararı ortadan kaldırılmış hem de Kanal Edirne’nin geçtiği güzergâhtaki zirai arazilere sulama suyu sağlanmıştır.
Kanal Edirne projesi ile bölgeye muhteşem bir rekreasyon alanı da kazandırılacaktır. Proje çerçevesinde 430 dekar yeni rekreasyon alanı, Meriç Nehri boyunca 6.000 metre ve Kanal Edirne boyunca 16.000 metre olmak üzere toplam 22.000 metre yürüyüş ve bisiklet parkuru inşa edilecektir.” (Haber Merkezi)
 

Bu haber 251 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum